لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۳

احتمال حذف مس کرمان از لیگ برتر؛ درخواست فدراسیون فوتبال از دادگستری برای دریافت جزئیات پرونده فساد


مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران
مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران

رئیس فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی از دادگستری استان کرمان خواسته که جزئیات مربوط به فساد در پرونده مس رفسنجان را اعلام کند. برخی رسانه‌ها در ایران می‌گویند سقوط این تیم فوتبال به دسته پایین‌تر محتمل است.

به گزارش خبرگزاری‌های حکومتی در ایران در روز سه‌شنبه ۲۲ خرداد، مهدی تاج در نامه‌ای به رئیس دادگستری استان کرمان خواستار آن شد که موارد مربوط به پرونده مس رفسنجان را در اختیار فدراسیون فوتبال قرار دهد.

مهدی تاج در این نامه گفته که کمیته اخلاق فدراسیون برای این که «بتواند با حساسیت بیشتری موضوعات فوتبالی آن را بررسی کند»، به جزئیات پرونده از جمله «تعداد مسابقات، چگونگی اتفاقات رخ داده، و نحوه تبانی» نیاز دارد.

در جریان پرونده فساد مالی و اداری در باشگاه مس رفسنجان سه تن بازداشت شده‌اند و اکنون گفته شده که ممکن است نتایج برخی مسابقات سال‌های گذشته نیز وجود دارد.

بر این اساس، احتمال سقوط تیم فوتبال مس رفسنجان از لیگ برتر به دسته پایین‌تر نیز وجود دارد، چرا که اکنون تشکیک در نتیجه چند مسابقه در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ نیز مطرح است.

بر اساس اعلام دادگستری استان کرمان، در جریان رسیدگی به پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان هفت متهم شامل «یک عضو فدراسیون فوتبال، دو عضو سازمان لیگ، دو فرد رسانه‌ای و دو مسئول باشگاه مس رفسنجان» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

خداداد افشاریان، رئیس پیشین کمیته داوران فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی، که در ارتباط با پرونده فساد در فوتبال ایران در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد، به دست‌کم ۱۵ مورد تبانی در لیگ برتر و لیگ دسته یک اعتراف کرده و به نقش برخی داوران و کمک‌داوران در تعیین نتایج مسابقات اشاره کرده است و به گفته منابع آگاه، این داوران به‌زودی برای پاسخگویی به اتهامات خود به دادگاه احضار خواهند شد.

این در حالی است که شخص مهدی تاج به عنوان صاحب امتیاز سابق روزنامه ورزشی جهان فوتبال، مدیر عامل سابق باشگاه سپاهان، دبیر سابق و رئیس کنونی فدراسیون فوتبال، از مدیران سپاهی نزدیک به مراکز قدرت در عرصه رسانه و‌ فوتبال است.

این پرونده از تازه‌ترین موارد فساد سیستماتیک در فوتبال ایران است که کارشناسان سال‌ها است درباره آن هشدار داده‌اند. در حالی که اغلب رسانه‌های داخلی از انتظار جامعه ورزشی ایران برای پاسخگویی وزیر ورزش و رئیس فدراسیون فوتبال نوشته‌اند، بسیاری از کارشناسان گفته‌اند که به احتمال زیاد به غیر از چند تغییر در سطح مدیران میانی، بعید است تغییر اساسی و تاثیرگذاری روی دهد.

محمدرضا فغانی، داور بین‌المللی فوتبال، پیش از این در گفت‌وگو با صدای آمریکا تأکید کرده که فساد در فوتبال ایران موضوعی ریشه‌دار است.

XS
SM
MD
LG