لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۵

سه تماشاگر به اتهام «توهین» به چین در بازی ایران و هنگ‌کنگ بازداشت شدند


مهدی طارمی.  
مهدی طارمی.  

در جریان بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و هنگ کنگ در چهارچوب مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۶، که روز پنجشنبه ۱۷ خرداد برگزار شد، سه نفر از تماشاگران حاضر در ورزشگاه هنگ‌کنگ به اتهام «بی‌احترامی» و «توهین» به سرود ملی چین بازداشت شدند.

به گفته پلیس، این تماشاگران از خواندن سرود ملی سر باز زدند، از جای خود بلند نشدند، یا به زمین مسابقه پشت کردند.

تماشاگران فوتبال در هنگ کنگ به نشانه اعتراض به سیاست‌های پکن، معمولا نارضایتی خود را هنگام پخش سرود ملی چین به شیوه‌های مختلف از جمله سکوت و یا هو کردن نشان می‌دهند. اما دولت هنگ کنگ از چهار سال پیش این اقدام اعتراضی را در چهارچوب بخشی از سرکوب گسترده‌تر جنبش دموکراسی‌خواهی مردم این منطقه ممنوع کرد.

به گفته مقامات هنگ کنگی، پلیس روز پنجشنبه دو مرد و یک زن را به دلیل نقض این قانون در ورزشگاه بازداشت کرد. این افراد که بین ۱۸ تا ۳۱ سال سن دارند، در صورت محکومیت در دادگاه ممکن است به سه سال زندان و حدود ۶۴۰۰ دلار جریمه محکوم شوند.

در بیانیه‌ای که در این رابطه منتشر شد، پلیس می‌گوید هر فردی که بصورت علنی و عمدی به سرود ملی چین بی‌احترامی کند، مجرم است و بازداشت می‌شود.

هنگ کنگ یک منطقه اداری ویژه در چین است اما بصورت مستقل در بسیاری از رویدادهای ورزشی جهان از جمله مسابقات فوتبال شرکت می‌کند.

هنگ کنگ در سال‌های اخیر صحنه اعتراضات گسترده مردمی به سیاست‌های محدودکننده پکن بوده است که به شدت از سوی نیروهای دولتی سرکوب می‌شود.

نخواندن سرود ملی چین و بی‌توجهی به آن‌ یکی از شیوه‌های نافرمانی مدنی در هنگ کنگ محسوب می‌شود و به همین دلیل دولت با تصویب قانون ویژه‌ای، بی‌احترامی به این سرود را جرم دانست.

اعتراضات گسترده دموکراسی‌خواهانه در هنگ کنگ از سال ۱۳۹۸ و علیه طرح‌های پکن برای وضع قانونی که به نظر دموکراسی‌خواهان ناقض آزادی‌های تضمین شده در هنگ‌کنگ بود، آغاز شد. پکن در سال ۱۳۹۹ قانون امنیت ملی گسترده‌ای را وضع کرد که منجر به دستگیری انبوه مبارزان دموکراسی‌خواه و تعطیلی رسانه‌های لیبرال و سازمان‌های غیردولتی شد و راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات خیابانی به علت برخورد شدید پلیسی متوقف شدند.

منتقدین می‌گویند پکن از قانون امنیت ملی هنگ کنگ برای خاموش کردن مخالفان استفاده می‌کند و می‌خواهد اپوزیسیون سیاسی را محو کند. در مقابل پکن معتقد است که قوانین امنیت ملی باعث ایجاد ثبات در هنگ‌ کنگ شده است و موازین حقوق بشر در آن رعایت می‌شود.

هنگ کنگ با شکست ۴ بر ۲ مقابل ایران شانس خود را برای صعود به مرحله بعدی مسابقات انتخابی در قاره آسیا از دست داد و در جام جهانی ۲۰۲۶ حاضر نخواهد بود. در حال حاضر تیم‌های ایران و ازبکستان در رده‌های نخست جدول این گروه قرار دارند.

جام جهانی ۲۰۲۶ با بصورت مشترک در کشورهای آمریکا، کانادا، و مکزیک، برگزار می‌شود.

در تنظیم این مطلب از گزارش‌های گاردین و‌ صدای آمریکا استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG