لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران به ۴۶۲ نفر رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ دهم آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ دهم آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا دهم آذر ۴۶۲ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸۲۰۶ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۴۹۲ تن مشخص شده است.

با ورود به آذر ماه، در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۷ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۸۳ دانشجو بازداشت شده‌اند.

تا این روز همچنین ۱۱۱۸ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

روز گذشته بازار بیانیه در حمایت و حمله به اعتراضات مردمی داغ بود. امانوئل مکرون در دیدار با جو بایدن در کاخ سفید یک بار دیگر حمایت خود از اعتراضات زنان ایران را اعلام کرد.

در اطلاعیه‌ای که کاخ سفید روز پنجشنبه از دیدار این دو رهبر غربی منتشر کرده آمده: «دو رئیس جمهور به مردم ایران و به ویژه زنان و جوانان این کشور که شجاعانه برای به دست آوردن آزادی، حقوق اولیه بشری و آزادی‌های بنیادین خود اعتراض می‌کنند ادای احترام کردند، حقوقی که ایران هم آن‌ها را به رسمیت شناخته اما از آن تخطی می‌کند.»

در طرف مقابل نیز فرمانده سپاه پاسداران گفت: «مقامات اسرا‌ئیلی و آمریکایی در پشت ‌پرده جریان‌ اغتشاشات، نقش اول را بازی می‌کنند.»

در ادامه اعتراضات، جمعی ایرانیان خارج از کشور نیز در مقابل دفتر یونیسف در سانفرانسیکو تجمع کردند تا با تصاویری که در دست داشتند توجه یونیسف را به کشتن کودکان در ایران جلب کنند.

در سیستان وبلوچستان نیز روز گذشته پس از افشای مطالب محرمانه در مورد مولوی عبدالحمید در بولتن خبرگزاری فارس، جمعی از مردم در حمایت از امام جمعه اهل سنت به خیابان آمدند.

روز گذشته همچنین دستگاه‌های امنیتی کماکان در احضار و بازداشت فعالان دانشجویی و خبرنگاران شتاب داشتند و بر اساس گزارش‌های منتشر شده بیش از ۱۰ نفر از جمله ۲ دانشجو در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

XS
SM
MD
LG