لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

شمار جان‌باختگان اعتراضات سراسری در ایران به ۴۵۱ تن رسید


آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛هفتم آذر
آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛هفتم آذر

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا هفتم آذر ۴۵۱ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸۱۸۳ نفر اعلام کرد و افزود از این تعداد هویت ۳۳۷۷ تن مشخص شده است.

با ورود به آذر ماه، در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۷ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌اند که در این میان ۵۷۴ دانشجو بازداشت شده‌اند.

تا این روز همچنین ۱۱۰۵ تجمع شهری و دانشگاهی در سراسر کشور صورت گرفته که کماکان با برخورد خشونت‌بار از سوی نیروهای امنیتی همراه بوده است.

بر اساس گزارش‌ها، بخش قابل توجهی از ۱۱۰۵ تجمع در استان‌های غربی بوده است و در روزهای آغازین هفته شاهد حمایت کامیون‌داران و اعتصاب این صنف این بودیم.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از ایران، هم‌زمان با ادامه اعتصاب‌های روزهای گذشته در ایران، کامیون‌داران در روز دوشنبه نیز در برخی نقاط کشور دست به اعتصاب زدند. بر اساس تصاویر منتشر شده، کامیون‌داران در مناطق و شهرهایی از جمله ذوب آهن اصفهان، اسدآباد همدان، کرمانشاه، قزوین و بندرعباس دست از کار کشیدند.

در تداوم اعتراضات دانشجویان در شهرهای مختلف اقدام به سر دادن شعار کردند. در دانشگاه فنی حرفه‌ای کرمانشاه، شعار دانشجویان «بی غیرتا نشستن هشتادیا تو حبسن» بود.

در تهران نیز دانشجویان ادبیات دانشگاه علامه، طی تجمعی خواستار آزادی رادبه کشاورز شدند که به شش سال حبس محکوم شده است.

در تهران همچنین شاهد تحصن سکوت دانشجویان و اساتید دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران بودیم. این تحصن در اعتراض به آیین‌نامه انضباطی جدید وزارتخانه های بهداشت و علوم و سرکوب گسترده‌ دانشجویان و اساتید و همچنین محکومیت کشتار و بازداشت کودکان و نوجوانان برگزار شد.

در سلسله اعتراضات دانشجویی، دانشجویان دانشگاه هنر تهران نیز با سردادن شعارهایی دست به تجمع اعتراضی زدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG