لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۴۴

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ سیزدهم آبان


آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا
آخرین آمار جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار: هرانا

همزمان با سیزدهم آبان و راهپیمایی فرمایشی طرفداران حکومت به مناسبت سالروز اشغال سفارت آمریکا در تهران، به شمار جان‌باختگان اعتراضات جاری در ایران در مقایسه با روز قبل ۱۴ نفر افزوده شد.

به‌گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران با احتساب این ۱۴ تن، شمار جان‌باختگان اعتراضات در ایران از ۲۶ شهریور تا ۱۳ آبان به ۳۱۴ نفر رسید. تعداد کودکان جان‌باخته در این رخدادها ۴۷ تن بوده که در ۱۳۶ شهر معترض پراکنده بودند.

خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌شدگان را هم ۱۴۱۷۰ نفر اعلام کرد و افزود: «هویت ۱۷۶۸ تن از بازداشتی‌ها مشخص شده است. تعداد دانشگاههای درگیر در اعتراضات نیز به ۱۳۴ دانشگاه رسیده که در این میان ۳۹۲ دانشجو هم بازداشت شده‌اند.»

روز جمعه ۱۳ آبان، یغما فشخامی؛ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای هم بازداشت شد. این روزنامه‌نگار که از سوی وزارت اطلاعات احضار شده‌ بود، پس از حضور در دفتر پیگیری این نهاد، بازداشت شد.او یکروز قبل هم با حضور ماموران وزارت اطلاعات در منزلش به همراه «مونا معافی» همسرش، بازداشت اما چند ساعت بعد آزاد شده بود.

همچنین شهریار شمس دانشجوی دانشگاه آزاد تهران شمال برای دومین بار پس از شروع اعتراضات بازداشت شد. او ساعاتی قبل از بازداشت ،در توییتر از تلاش ماموران برای دستگیری خود خبر داده بود.

همزمان کانون نویسندگان ایران با انتشار بیانیه‌ای از مردم آزادیخواه و تشکل‌های مستقل و نهادهای همسو در سراسر جهان خواست تا صدای زندانیان سیاسی، بازداشت شدگان اخیر و جنبش آزادیخواهی مردم ایران باشند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «حاکمیت در این روزهای پر التهاب در بیدادگاه‌های خود فعالان صنفی و دادخواهان را به زندان‌های درازمدت محکوم کرده است، بی‌گمان سرکوب بازداشت‌شدگان به خیال ارعاب معترضان، مردم آزادیخواه را از طلب آزادی باز نخواهد داشت، مردمی که آزادی بیان را به بهای خون در خیابان بازیافته‌اند.»

گفتنی است جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز جمعه در پاسخ به سئوال بخش فارسی صدای آمریکا، که آیا جو بایدن به دنبال تغییر نظام در ایران است، پاسخ داد: «آنچه در پیام او بود، همبستگی آمریکا با معترضان در ایران بود و او از همان ابتدا این کار را انجام داده، از پشت تریبون سازمان ملل متحد گفت ما در کنار معترضان ایرانی ایستاده‌ایم که تلاش می‌کنند برای دریافت حقوق اولیه‌شان و برای آنچه که یک زن می‌تواند بپوشد یا نپوشد مبارزه می‌کنند. رهبری ایران با مشکلاتی که خود ساخته است مقابله می‌کند. اما در نهایت، آینده ایران باید متعلق به مردم ایران باشد.»

XS
SM
MD
LG