لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۱

آخرین آمار جان‌باختگان و دستگیرشدگان‌ اعتراضات سراسری ۱۴۰۱؛ یازدهم آبان


مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار:‌هرانا
مجموع جان‌باختگان اعتراضات؛ منبع آمار:‌هرانا

با تداوم اعتراضات و ادامه سرکوب معترضان توسط نیروهای امنیتی، ده ایرانی دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند.

در حالی که براساس اعلام خبرگزاری‌های حقوق بشری، شمار جان‌باختگان اعتراضات تا پایان دهم آبان ۲۸۸ تن بود، این تعداد در پایان یازدهمین روز از آبان به ۲۹۸ نفر رسید.

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا ۱۱ آبان، ۴۷ کودک جان خود را در اعتراضات از دست داده‌اند.

به گزارش این خبرگزاری ۱۴۱۶۱ نفر در این مدت بازداشت شده‌اند که هویت ۱۷۳۱ تن از آنها مشخص شده، اما سرنوشت و نام بقیه بازداشت‌شدگان نامعلوم است.

همچنین در این مدت ۱۳۱ دانشگاه کشور در اعتراضات مشارکت داشته‌اند که در این میان ۳۷۹ دانشجو نیز بازداشت شده‌اند.

از سوی دیگر سازمان حقوق ‌بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان از مرگ نوجوانی ۱۸ ساله به نام «مومن زندکریمی»، اهل سنندج، بر اثر شلیک گلوله خبر دادند.

چهل وکیل دادگستری ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند که «اکثریت مطلق مردم ایران، نظام جمهوری اسلامی را دیگر نمی‌خواهند.» این وکلا از سایر حقوقدانان و همکاران خود در ایران خواستند که به عنوان فرزندان ملت به صحنه بیایند و از حقوق بنیادین ملت در برابر تعدی و تجاوز حکومت دفاع کنند.

سعید دهقان: مذاکره با نظام سرکوبگر مردم، همدستی با شیطان است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:59 0:00


روز چهارشنبه، همچنین نشست غیررسمی شورای امنیت سازمان ملل متحد به منظور بررسی تلاش‌های جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران، برگزار شد.

در این نشست شیرین عبادی حقوقدان و برنده جایزه صلح نوبل، نازنین بنیادی بازیگر و فعال حقوق‌بشر، به همراه جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور ایران و نمایندگان شماری از کشورها درباره وضعیت حقوق بشر در ایران سخنرانی کردند.

معاون رئیس‌جمهوری ایالات متحده نیز همزمان با برگزاری جلسه غیررسمی شورای امنیت درباره اعتراضات در ایران بیانیه‌ای صادر کرد.

کامالا هریس در این بیانیه گفت: «ایالات متحده، همچنان در کنار زنان شجاع ایران که به صورت مسالمت‌آمیز برای حقوق اساسی و کرامت انسانی خود اعتراض می‌کنند، ایستاده است. همه مردم در ایران باید از حق آزادی بیان و حق تجمع برخوردار باشند و ایران باید به استفاده از خشونت علیه شهروندان خود که صرفاً خواستار آزادی‌های اساسی خود هستند، پایان دهد.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG