لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۹

انتشار گواهی فوت ۱۳ جان‌باخته آبان ۹۸؛ علت مرگ: «عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ»


شعارنویسی روی دیوارهای شهر
شعارنویسی روی دیوارهای شهر

هم‌زمان با سومین سالگرد کشتار معترضان مسالمت‌جو در آبان ۹۸، یک حساب توییتری تصاویری از گواهی فوت شماری از جان‌باختگان را منتشر کرده که نشان می‌دهد همگی با اصابت گلوله کشته شده‌اند.

گروه فعالان «۱۵۰۰ تصویر» که کار خود را با اطلاع‌رسانی درباره قربانیان اعتراضات آبان ۹۸ آغاز کرد و اکنون با تمرکز بر اخبار مرتبط با اعتراضات و حقوق‌بشر در ایران فعالیت می‌کند، تصاویر گواهی فوت ۱۳ تن از جان‌باختگان آبان ۹۸ را منتشر کرده که بر اساس این مستندات، همگی آنها هدف گلوله قرار گرفته‌اند.

در توضیح این تحقیقات، آمده است که مدارک مورد اشاره در دو سال گذشته گردآوری شده و در اختیار «ارگان‌های مختلف حقوقی» قرار گرفته، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.

بنا بر این گزارش، امید رضایی، ۲۶ آبان در اعتراضات ملارد، شهری میان فردیس و شهریار در جنوب غربی تهران، با «اصابت گلوله به قفسه سینه» کشته شده است.

بر اساس تصویری که از گواهی فوت بهمن جعفری منتشر شده، او در پی «اصابت اجسام پرتابی» و بر اثر «برخورد اجسام سخت یا تیز» در شیراز جان باخته است. در این سند منتشر شده، به «اصابت اجسام پرتابی نفوذی ساچمه» اشاره شده است.

جواد بابایی‌زاده نیز بنا بر گواهی فوتش، در شهر قدس (قلعه حسن خان) شهریار در جنوب‌غربی تهران بر اثر «شوک ناشی از خون‌ریزی و پارگی قلب» و در پی «اصابت جسم پرتابه‌ای پرشتاب» کشته شده است.

در این گزارش همچنین سند فوت حسین کشاورز افشار در قزوین منتشر شده که بر اساس آن این شهروند در پی «اصابت گلوله به تنه» کشته شده است.

یکی دیگر از جان‌باختگان آبان ۹۸ در تهران، حمزه علی‌نعمتی است که بر اثر «خون‌ریزی و له‌شدگی بافت مغز» و «خردشدگی استخوان جمجمه» در پی «اصابت گلوله به سر» کشته شده است.

علت جان باختن رضا معظمی گودرزی در سند فوت او که در بروجرد صادر شده «خشونت به وسیله دیگران» ذکر شده است.

همچنین دلیل کشته شدن علی آقایی در رباط کریم تهران، «عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ» ثبت شده است.

علی سرتیپی نیز بر اثر «شوک ناشی از خون‌ریزی آسیب عروق شکمی» در پی «اصابت گلوله به شکم» در ملارد کشته شده است.

بنا بر مستندات موجود، علی فتوحی در اردبیل بر اثر «برخورد اجسام سخت یا تیز» کشته شده است و علیرضا انجوی در شیراز بر اثر «اصابت گلوله به جمجمه» جان باخته است.

نقدعلی رمضانی نیز بر اثر «خون‌ریزی و له‌شدگی بافت مغز» در پی «اصابت گلوله به صورت» در تهران کشته شده است.

ناصر رضایی یکی دیگر از جان‌باختگان آبان ۹۸ در کرج است که علت کشته شدن او «اصابت گلوله و عملکرد وسایل جنگی در خارج از جنگ» عنوان شده است.

علت کشته شدن پدرام جعفری نوجوان ۱۷ ساله «نامعلوم» ذکر شده اما در گواهی فوت او تأکید شده که «احتمالا» بر اثر «شلیک اسلحه ساچمه‌زنی» در فردیس جان باخته است.

سومین سالگرد جان‌باختگان آبان ۹۸ با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ در ایران هم‌زمان شده، اعتراضاتی که از ۲۵ شهریور در پی جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد و تاکنون در همه استان‌های ایران جریان داشته است.

مقامات جمهوری اسلامی به کارشناسان و بازرسان حقوق بشر سازمان ملل برای تحقیقات مستقل در ایران اجازه ورود به کشور نمی‌دهند.

بر اساس رأی دادگاه مردمی آبان تریبونال که در ماه‌های گذشته در لندن برگزار شد، جمهوری اسلامی به ارتکاب «جنایت علیه بشریت» در مقابله حکومت با معترضان در آبان ۹۸ محکوم شد.

XS
SM
MD
LG