لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۸

اعضای خانواده پژمان قلی‌پور در سومین سالگرد آبان ۹۸ بازداشت شدند


پدر و مادر پژمان قلی‌پور از کشته‌شدگان آبان ۹۸
پدر و مادر پژمان قلی‌پور از کشته‌شدگان آبان ۹۸

در سومین سالگرد سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، اعضای خانواده پژمان قلی‌پور یکی از کشته‌شدگان آن اعتراضات بازداشت شدند.

سعید افکاری، برادر کشتی‌گیر اعدام شده نوید افکاری، روز پنج‌شنبه ۲۶ آبان در توییتی اعلام کرد که خانواده پژمان قلی‌پور بازداشت شده‌اند.

همچنین حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» که اخبار مرتبط با اعتراضات را پوشش می‌دهد، اعلام کرد پدر و مادر پژمان قلی‌پور به همراه برادرش پیمان بازداشت شده‌اند و نیروهای حکومتی گوشی موبایل آنها را ضبط کرده‌اند.

بنا بر این گزارش، مقامات امنیتی با انتشار استوری در اینستاگرام با عنوان اعضای خانواده قلی‌پور اعلام کرده‌اند که «مراسم سالگرد پژمان لغو شده است.»

پژمان قلی‌پور ۲۶ آبان ۱۳۹۸ در سومین روز از اعتراضات سراسری که در پی افزایش ناگهانی قیمت شکل گرفت، در مارلیک در نزدیکی فردیس استان البرز با تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شد و در روستای ملاط لنگرود به خاک سپرده شد.

مادر او محبوبه رمضانی یکی از مادران دادخواه آبان ۹۸ است که پیش از این نیز بازداشت شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سایر خانواده‌های دادخواه آبان ۹۸ نیز تحت فشارهای امنیتی قرار دارند.

مونا بختیاری، خواهر پویا بختیاری از کشته‌شدگان آبان ۹۸، در توییتی اعلام کرده است که دایی‌اش اشکان شیرپیشه و همسرش عصر چهارشنبه ۲۵ آبان بازداشت شده‌اند.

خانم بختیاری همچنین نوشته است که مقامات از ۲۴ آبان «اینترنت خط تمام اعضای خانواده» را قطع کرده‌اند و «با تهدید و حکم جلب حبس خانگی» شده‌اند و به آنها اجازه «خروج از منزل» و همچنین «گرفتن مراسم» سالگرد برای پویا را نداده‌اند.

فرزانه، خواهر فرزاد انصاری‌فر از کشته‌شدگان آبان ۹۸ در بهبهان، نیز با انتشار عکسی از برادرش سومین سالگرد جان باختن او را یادآوری کرده است.

پسرخاله او، جواد حیدریان، نیز در توییتی با اشاره به کشته شدن فرزاد با اصابت «گلوله جنگی از پشت سر»، گفت که «خانواده او به شکل‌های مختلف به خاطر دادخواهی آزار دیدند، متهم شدند و زندان رفتند و هنوز هم از سوی دستگاه امنیتی تهدید می‌شوند.»

در آبان سال ۱۳۹۸ در واکنش به افزایش ناگهانی قیمت بنزین اعتراضات گسترده‌ای در سراسر ایران صورت گرفت که با سرکوب شدید نیروهای امنیتی مواجه شد و طی آن گروهی از معترضان کشته و زخمی شدند. خبرگزاری ها و سازمان‌های حقوق بشری تعداد کشته‌شدگان آن اعتراضات را از چند صد نفر تا ۱۵۰۰ نفر اعلام کردند.

XS
SM
MD
LG