لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۷

بنیانگذار «ژلاتو» رقیب بایدن شد؛ عضو دموکرات مجلس نمایندگان، ورود خود به عرصه انتخابات مقدماتی را اعلام کرد


دین فیلیپس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه‌سوتا
دین فیلیپس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه‌سوتا

دین فیلیپس، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مینه‌سوتا، روز جمعه پنجم آبان ورود خود به دور مقدماتی انتخابات حزب دموکرات برای برگزیدن نامزد نهایی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ را اعلام کرد.

این تاجر ۵۴ ساله که از بنیانگذاران شرکت «ژلاتو» نیز است، با انتشار ویدیویی یک‌دقیقه‌ای در فضای مجازی اعلام کرد: «چالش‌هایی پیش رو داریم... این اقتصاد را ترمیم خواهیم کرد، و آمریکا را ترمیم خواهیم کرد.»

فیلیپس سه دوره به نمایندگی از ایالت مینه‌سوتا عضو مجلس نمایندگان بوده است.

با توجه به منابع گسترده جو بایدن و حمایت رسمی حزب دموکرات از او، بعید به نظر می‌رسد فیلیپس بتواند چالشی برای بایدن ایجاد کند.

انتظار می‌رود این قانونگذار آمریکایی بعد از ظهر روز جمعه مراسمی بیرون ساختمان ایالتی نیوهمپشایر در کنکورد برگزار کند و پس از آن با ثبت‌نام در دفتر وزیر امور خارجه رسما وارد رقابت‌ها شود.

فیلیپس در حال حاضر مهلت ثبت‌نام در ایالت نوادا را از دست داده و باید پس از مراسم نیوهمپشایر، به رقابت با بایدن در ایالت کارولینای جنوبی بپردازد. کارولینای جنوبی جمعیت سیاهپوست زیادی دارد و نقشی تعیین‌کننده در پیروزی نهایی بایدن در دور مقدماتی انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۰ ایفا کرد.

دموکرات‌ها نسبت به هرگونه چالش درون‌حزبی علیه بایدن که شانس او در برابر نامزد احتمالی جمهوی‌خواهان یعنی دونالد ترامپ را کاهش دهد، محتاط هستند.

کن مارتین، رئیس حزب دموکرات در ایالت مینه‌سوتا، گفت: «به مدت ۱۰ سال است که دین [فیلیپس] را می‌شناسم. او دوست [من] است، کسی که به او احترام می‌گذارم و تحسینش می‌کنم، اما در این باره اختلاف‌نظر عمیقی با او دارم.»

مارتین در ادامه گفت: «صادقانه بگویم، برای من هیچ معنی ندارد که او تمام این سرمایه سیاسی، تمام سرمایه سیاسی خود، را صرف تعقیب هدفی دست‌نیافتنی بکند که منجر به رئیس جمهور شدن او نخواهد شد.»

رویترز اعلام کرد کمپین‌های انتخاباتی فیلیپس و بایدن به پرسش‌های این خبرگزاری پاسخ نداده‌اند.

ورود فیلیپس به رقابت‌های انتخاباتی پس از آن می‌آید که کمپین بایدن به حزب دموکرات در نیوهمپشایر اطلاع داده رئیس جمهوری نام خود را برای حضور در رای‌گیری اولیه این ایالت ارائه نخواهد کرد زیرا ایالت مزبور به درخواست بایدن مبنی بر اینکه از برگزاری نخستین دور انتخابات درون‌حزبی به نفع کارولینای جنوبی صرف‌نظر کند، تبعیت نکرده است.

انتظار می‌رود دموکرات‌های ارشد نیوهمپشایر به نمایندگی از بایدن و به روش «نوشتنی» کمپین او در این ایالت را آغاز کنند. در این روش، اسم نامزد «نوشتنی» بر روی تعرفه‌های انتخاباتی ظاهر نمی‌شود اما رای‌دهندگان با نوشتن نام او می‌توانند به نامزد مدنظر خود رای بدهند.

طبق نظرسنجی‌ها، رای‌دهندگان دموکرات و همچنین مستقل متمایل به دموکرات به دلیل نگرانی از شرایط سنی جو بایدن خواستار نامزدی شخصی دیگر در انتخابات هستند.

فیلیپس در ماه اوت ضمن انتقاد از سیاست‌های ترامپ گفته بود زمان آن رسیده که بایدن نیز کنار برود.

XS
SM
MD
LG