لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۸

زنان در اوین | انتقال سپیده قلیان به بیمارستان؛ حمله به راحله احمدی و محرومیت گلاره عباسی از درمان


گلاره عباسی (راست)، راحله احمدی، و سپیده قلیان
گلاره عباسی (راست)، راحله احمدی، و سپیده قلیان

سپیده قلیان، فعال مدنی، در پی «اعتصاب غذا و خون‌ریزی روده» چهارشنبه ۲۳ شهریور به بیمارستان انتقال یافت و بستری شد.

سپیده قلیان که به دلیل حضور در اعتراضات کارگران هفت‌تپه به پنج سال حبس محکوم شده، در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد.

غزل عبداللهی، دختر عالیه مطلب‌زاده روزنامه‌نگار محبوس در بند زنان اوین، در توئیتر خود علاوه بر اشاره به وضعیت سپیده قلیان نوشت که حال عالیه مطلب‌زاده نیز «خوب نیست» و سه‌شنبه از او نوار قلبی گرفته شده است.

به گفته او در بند زنان اوین «درگیری است» و «حال هیچ‌کی خوب نیست.»

  • حمله به راحله احمدی در زندان

راحله احمدی فعال مدنی که روزهای آخر دوره حبس خود را در بند زنان زندان اوین می‌گذراند، مورد «تهاجم» یک زندانی مربوط به «جرایم عمومی» قرار گرفت و به دلیل «اضطراب ناشی از آن، با مشکلاتی در راه رفتن مواجه شده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هرانا، به نقل از «یک منبع مطلع نزدیک به خانواده خانم احمدی» نوشت زندانی مذکور که پیش از نیز نیز زندانیان دیگری را به «ضرب و شتم» تهدید کرده بود، «قصد ضرب و شتم خانم احمدی را داشت که با دخالت مأموران» از آن جلوگیری شد.

راحله احمدی، مادر صبا کردافشاری فعال مخالف حجاب اجباری است که ۱۳ مرداد از زندان به مرخصی اعزام شده بود، اما با وجود «شرایط جسمی نامساعد» و در حالی که تنها دو هفته از دوره محکومیتش باقی مانده، از ۱۴ شهریور به زندان اوین بازگردانده شد.

  • محرومیت گلاره عباسی از حق درمان

همچنین حساب توییتری «کمپین حمایت از زندانیان سیاسی و لغو اعدام» گزارش داده است که «گلاره عباسی» زندانی سیاسی در اوین که به بیماری «روماتیسم قلبی» مبتلا است، به دلیل «امتناع از زدن دستبند و پابند» از حق درمان محروم شده است.

XS
SM
MD
LG