لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

تعطیل سینماهای خانگی و مراکز ویدیوئی کوبا


در هاوانا فروشنده ای در انتظار مشتری است تا کالاهای وارداتی خود را بفروشد
در هاوانا فروشنده ای در انتظار مشتری است تا کالاهای وارداتی خود را بفروشد

دولت کوبا سینمای خانگی و مراکز ویدئوئی را بست و گفت در نظر دارد به کار فروش خصوصی کالاهای وارداتی پایان دهد.

کوبا ده ها سینمای خانگی را بست، و تأکید کردند که صاحبان مشاغل کوچک باید از مقررات، قوانین، نظم، و انضباط پیروی کنند. مقامات کمونیست این کشور بار دیگر تأیید کرد که در نظر دارند به فروش خصوصی کالاهای وارداتی پایان دهند.

دولت کوبا طی صدور بیانیه ای که در رسانه های دولتی این کشور منتشر شد، اعلام کرد سینماهای خانگی، مراکز بازیهای ویدئوئی، و هرنوع خود اشتغالی در این بخش متوقف خواهد شد.

در بیانیه آمده است که دولت هرگز نمایش خانگی فیلم های سینمائی، از جمله نمایش فیلم ها سه بعدی، و مراکز بازیهای ویدئوئی را مجاز نشناخته است.

دولت کوبا ماه گذشته همچنین فروش خصوصی کالاهای وارداتی را منع کرد. این اقدام خسارات عمده ای به حدود ۲۰ هزار مشاغل کوچک و کارمندان آنها، که در کار فروش پوشاک، لوازم، وسایر کالاهائی هستند، که مسافران، از آمریکا، اسپانیا، و کشورهای آمریکای جنوبی با خود بطور غیر رسمی به کوبا می آوردند، وارد خواهد کرد.

رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا، که در سال ۲۰۰۸ جایگزین برادرش، فیدل کاسترو شد، در اقتصاد این کشور، که به سبک اقتصاد اتحاد جماهیر شوروی سابق اداره می شد، اصلاحاتی بر اساس اصول اقتصاد بازار به عمل آورد. ولی هنوز ۷۹ درصد نیروی کار ۵ میلیون نفری این کشور در استخدام دولت هستند.

دولت گفت که اقدامات و تدابیر جدید به منظور اصلاح و ایجاد نظم در این بخش و پیروی و رعایت قوانین و مقررات از سوی صاحبان مشاغل و کارکنان آنها در این بخش صورت گرفته است.

در بیانیه آمده است که این اقدام به هیچ وجه بازگشت به گذشته نیست، بلکه بر عکس، دولت مصصم است تا به اصلاحات اقتصادی خود ادامه داده و سیستم اقتصادی خود را روزآمد کند. دولت کوبا گفت که اصلاحات اقتصادی و توسعه بخش خصوصی و مشاغل کوچک تنها از طرق نظم و انضباط و پیروی از قانون امکان پذیر است.

منع فروش کالاهای وارداتی، صاحبان مشاغل و مردم کوبا، که از خرید کالاهای دولتی با کیفیت پایین و قیمت های گران خسته شده اند را، سخت به خشم آورده است.

مردم کوبا به طور چشم گیری از سینماهای خانگی استقبال کرده اند، که بسته شدن آنها نیز به خشم مردم دامن خواهد زد.

خوآن تریانا، مفسر خبری رادیو دولتی تاینو، در برنامه تفسیر اخبار روز پنج شنبه خود، گفت که دولت نباید دخالتی در این امور، از جمله فروش خصوصی کالاهای وارداتی داشته باشد.

شنبه گذشته دولت اعلام کرد که به منظور فروش اجناس خریدارای شده، تا ماه ژانویه اجرای منع فروش کالاهای وارداتی را به تأخیر انداخته است.

سه سال پیش، دولت کوبا برای ۲۰۰ نوع از مشاغل، از جمله خرده فروشی و خدماتی، مانند خیاطی های زنانه، شوفری تاکسی، رستوران داری، کارهای تفریحی، فروشگاه مواد خورکی و غیره، جواز کار صادر کرد.

دولت دلیل این اقدام را ایجاد کار برای کارمندان اضافی دولت، بهبود کارهای خدماتی، بالابردن کارائی، و از میان بردن بازار سیاه عنوان کرد.

دولت کوبا گفته است که در حال حاضر، در کوبا بیش از ۴۴۲ هزار نفر خود اشتغال، و ۱۰۰ هزار نفر کارمند مشاغل کوچک هستند.

در ماه سپتامبر گذشته، دولت فهرستی از کارهای خصوصی و محدوده فعالیتهای آنها منتشر ساخت، و برای ۱۲ شغل دیگر، از جمله مشاورت املاک، جواز صادر کرد.

از آن زمان تا به حال بازرسان دولتی از مشاغلی که دارای پروانه کار هستند بازدید می کنند تا اطمینان حاصل کنند که از محدوده شغلی خارج نشده اند.
XS
SM
MD
LG