لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۵۴

کوبا ارسال اسلحه به کره شمالی را تائید کرد


وزارت امور خارجه کوبا تایید کرد که کشتی توقیف شده کره شمالی در کانال پاناما حامل سلاح از این کشور بوده است.

کوبا می گوید سلاحهای از کار افتاده ای از جمله باتری موشکهای ضد هوایی، قطعات پیاده شده موشک و وسایل نظامی دیگری برای تعمیر به کره شمالی فرستاده بوده است

مقامهای پاناما روز دوشنبه این کشتی کره شمالی را به ظن حمل مواد مخدر در کانال پاناما متوقف کردند و در بازرسی از آن در میان بار اصلی شکر، قطعات ادوات نظامی کشف شد.

مقامهای پاناما گفتند بعد از کشف لوازم نظامی، کاپیتان کشتی قصد خودکشی داشت و ۳۵ نفر از خدمه کشتی توقیف شده اند. ممکن است بازرسی وسایل کشف شده روزها به طور انجامد.

پرونده حمل غیرقانونی این وسایل توسط کشتی کره شمالی ممکن است از سوی سازمان ملل مورد بررسی قرار گیرد تا روشن شود آیا تحریمهای اعمال شده بر کره شمالی درباره خرید و فروش موشکهای قاره پیما و تکنولوژی هسته ای نقض شده یا نه.

بِرَد گلاسمن تحلیلگر مسائل آسیا در هاوایی به صدای امریکا گفت این واقعه موثر بودن تحریمها را نشان می دهد که از بعد از سومین آزمایش اتمی کره شمالی در ماه فوریه افزایش یافته است.

استفن نورپر از مرکز «جامعه کره» در نیویورک می گوید ممکن است از این پس بازرسی کشتی ها و محموله های بین المللی کره شمالی در سایه افزایش تحریمها به صورت قویتری انجام شود. وی به صدای امریکا گفت این واقعه نشان می دهد که کره شمالی همچنان تهدیدی علیه جامعه بین المللی است، حتی اگر وسایل به دست آمده در کشتی در پاناما از کار افتاده باشد
نورپر همچنین می گوید بعید است که کوبا این وسایل را برای تعمیر به کره شمالی فرستاده باشد.

ایالات متحده حمایت خود را از توقیف این کشتی توسط پاناما اعلام کرده است. پاتریک ونترل از وزارت امور خارجه امریکا گفت اگر پاناما بخواهد، امریکا آماده همکاری با این کشور است.
ونترل گفت کشتی کره شمالی که چونگ چون گنگ نام دارد سابقه قاچاق مواد مخدر دارد و امریکا با پاناما درباره جزئیات محتوی محموله های این کشتی در ارتباط است.
کوبا یکی از معدود متحدان کره شمالی است که به دلیل برنامه اتمی و موشکی اش مورد تحریم بین المللی است.
XS
SM
MD
LG