لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۸

کوبا اولین مقصد رئیس جمهوری جدید ونزوئلا


نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا در نخستین سفر خارجی خود پس ازبرگزیده شدنش به این مقا به کوبا سفر کرده است.

سفر نیکلاس مادورو به کوبا درحالی صورت گرفت که رهبر اپوزیسیون و رقیب انتخاباتی وی هنوز نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نپذیرفته است.

آقای مادورو که برای شرکت در سیزدهمین نشست همکاریهای دو جانبه میان کوبا و ونزوئلا به هاوانا سفر کرده است امروز به مدت پنج ساعت با فیدل کاسترو رهبر پیشین و بنیان گذار انقلاب کوبا گفتگو کرد.

وی پس از این دیدار گفت « هنگامی که فیدل را می بینی، یک قهرمان را دیده ای. هوچی مین را دیده ای... چه گوارا را دیده ای... ماندلا را دیده ای... در هفتاد سال گذشته نام فیدل با انسانیت گره خورده. برای همین او فرمانده ای شکست ناپذیر است».

ونزوئلا و کوبا روابط اقتصادی نزدیکی دارند. کاراکاس به هاوانا روزانه ۱۳۰ هزار بشکه نفت می دهد و هاوانا پزشک و دیگر خدمات اجتماعی را در اختیار این حامی قدیمی می گذارد.

هوگو چاوز رییس جمهوری فقید ونزوئلا روابط عمیق و گسترده با کوبا را از سال ۱۹۹۹ برقرار کرد، و حتی برای درمان سرطان خود نیز این کشور را برگزید.

سفر آقای مادور به کوبا نشانه ای از ادامه روابط دوستانه میان این دو کشور پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا است، هر چند که در کاراکاس اختلاف بر سر نتایج انتخابات همچنان ادامه دارد.

انریکه کاپریلس، رهبر اپوزیسیون هنوز نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ آوریل را نپذیرفته و می گوید بازشماری آرا منجر به پیروزی او خواهد شد.

آقای کاپریلس دولت را به دزدیدن آرای مردم متهم کرده است.

ده روز پیش کمیسیون انتخابات ونزوئلا اعلام کرد نیکلاس مادورو با تفاوتی یک و نیم درصدی انتخابات ریاست جمهوری را برده است.
XS
SM
MD
LG