لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۰۹

رکود صنعت گردشگری در کوبا


گردشگری یکی از مهم ترین منابع درآمد برای کوبا بوده و کارفرمای عمده‌ای برای نيروی کار اين کشور است

براساس گزارش جديدی، صنعت گردشگری کوبا، در سال ۲۰۱۳ ثابت ماند و امسال نیز در تکاپوست تا بازدیدکنندگان بیشتری را نسبت به مسافرت به اين جزير واقع در منطقه کارائيب تشويق کند. اين آمار به عنوان نشانه‌ای از کاهش رشد عمومی در اقتصاد اين کشور تلقی می‌شود.

طبق گزارش دفتر آمار ملی کوبا، که روز چهارشنبه، ۸ مرداد (۳۰ ژوئيه) منتشر شد، ۲ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۳ از کوبا ديدن کردند و از اين منبع درآمدی بالغ بر ۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار برای دولت حاصل شد که مشابه درآمد سال ۲۰۱۲ دولت بود.

پس از درآمدهای حاصله از پول‌های ارسالی کوبایی های مقيم آمريکا و صادرات خدمات حرفه‌ای، گردشگری یکی از مهم ترین منابع درآمد برای کوبا بوده و کارفرمای عمده‌ای برای نيروی کار اين کشور است.

گردشگران آثار هنری براساس تصاویر چه گوارا، از رهبران انقلاب کوبا، را در نمایشگاه صنعتگران در هاوانا (پايتخت)، از نظر می‌گذرانند
گردشگران آثار هنری براساس تصاویر چه گوارا، از رهبران انقلاب کوبا، را در نمایشگاه صنعتگران در هاوانا (پايتخت)، از نظر می‌گذرانند

اين صنعت مواجه با تحريم های مسافرتی آمريکا است که البته شامل آمریکائيان کوبایی تبار و شهروندانی که دارای مجوز مخصوص سفر هستند نمی‌شود.

تخمين زده می‌شود که ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار شهروند کوبايی تبار ايالات متحده هر سال از کوبا بازديد می‌کنند، ولی دولت کوبا آنان را توريست بحساب نمی‌آورد.

دفتر آمار ملی کوبا می‌گويد، علاوه بر کوبايی تباران، در سال گذشته ۹۲هزار شهروند غيرکوبايی آمريکا از اين جزيره ديدن کردند، که از تعداد گردشگران سال ۲۰۱۲ (۹۸هزار) کمتر بوده است.

روزنامه رسمی خوبن‌تود ربلله Juventud Rebelde در اين زمينه گفت، گزارش دیگری توسط دفتر آمار نشان می‌دهد به دلیل افزایش توريست ها در نيمه اول سال، گردشگری ۳ و ۹دهم درصد بود اما در ماه ژوئن افت پيدا کرد، و در مقایسه با ماه ژوئن سال گذشته ۱ونيم درصد کاهش یافت.

در سه ماهه نخست سال جاری مسيحی، اقتصاد کوبا ۶صدم درصد رشد کرد، و توليد ناخالص ملی آن در سال ۲۰۱۳ ميلادی ۲و ۷دهم درصد افزایش پيدا کرد.

هدف کوبا برای سال ۲۰۱۳ جلب ۳ ميليون گردشگر بود و همين هدف را برای سال جاری نيز برای خود قرار داده است.

XS
SM
MD
LG