لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۳

ادامه واکنش‌ها به کشف دستگاه‌های استخراج رمز‌ارز در بورس تهران؛ «رمز کیف پول» در اختیار دو نفر است


بازار بورس تهران. آرشیو
بازار بورس تهران. آرشیو

در پی کشف دستگاه‌های استخراج رمز‌ارز در ساختمان بورس تهران، خبرگزاری ایلنا به نقل از یک منبع مطلع اعلام کرد رمز کیف پولی که رمز‌ارزها در آن گذاشته شده در اختیار مدیرعامل برکنار شده و سرپرست فعلی سازمان بورس تهران است.

به گزارش ایلنا، ۸۲ دستگاه استخراج رمز‌ارز کشف شده در ساختمان بورس تهران، پنهانی خریده نشده اند و اوراق مربوط به خرید این دستگاه ها در صورت‌های مالی سازمان ثبت شده است.

به نوشته، بورس تهران در ابتدا ۳۲ دستگاه استخراج رمز‌ارز خریداری کرد، اما به دلیل ضعیف بودن دستگاه‌ها، ۵۰ دستگاه دیگر نیز خریده شد. ایلنا به نقل از منبع مطلع این خبرگزاری نوشته است این خریدها پنهانی نبوده، اما «سلسله مراتب» رعایت نشده است.

در روزهای گذشته پیدا شدن دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در شرکت بورس تهران موجب برکناری مدیرعامل این شرکت شد. این دستگاه‌ها در گزارش‌های پیشین «غیرمجاز» عنوان شده بود.

استخراج غیرمجاز رمزارز در بورس تهران، ابتدا از سوی علی صحرایی، مدیرعامل وقت این شرکت تکذیب شد، اما در گزارش‌های بعدی کشف «چند دستگاه ماینر در زیرزمین ساختمان شرکت بورس» که به «فردی خاص» تعلق داشت، علنی شد.

خبرگزاری ایرنا روز شنبه ۲۴ مهر اعلام کرد با برکناری مدیر بورس و تغییر اعضای شورای عالی این سازمان، که در پی پیدا شدن دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در ساختمان بورس تهران صورت گرفت، شاخص بورس ۴۰ هزار واحد رشد کرد.

بنا بر گزارش‌های پیشین، استخراج رمزارز در ایران به دلیل برق ارزان مورد توجه ارگان‌های دولتی، سپاه پاسداران، و شرکت‌های چینی است.

قطع مکرر و طولانی برق در بخش‌های گسترده‌ای از ایران در تابستان گذشته موجب اعتراضات سراسری و سر دادن شعارهایی علیه نظام جمهوری اسلامی و مقامات ارشد آن شده بود.

XS
SM
MD
LG