لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

سناتور کروز: تمامی معافیت‌های مرتبط با توافق اتمی ایران باید لغو شود


سناتور تد کروز ضمن تقدیر از اقدام پرزیدنت ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای ایران، درخواست کرد این خروج به طور کامل اجرا شده و تمامی معافیت‌های مرتبط با فعالیت‌های اتمی غیرنظامی هم لغو شود.

تد کروز، سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس روز سه‌شنبه ۱۸ تیرماه در جریان کنفرانس اتحاد مسیحیان برای اسرائیل گفت: خروج از توافق اتمی فاجعه‌بار ایران،‌کاری بسیار بزرگ، و مهم‌ترین تصمیم امنیت ملی بود که پرزیدنت ترامپ گرفت. مخالفان خروج از این توافق می‌گفتند باید میلیون‌ها دلار به آیت‌الله خامنه‌ای بدهیم تا به شعار مرگ بر آمریکا و اسرائیل ادامه دهد.

سناتور کروز افزود: تاریخ درس بزرگی به شما داده است: اگر کسی می‌گوید می‌خواهد شما را از بین ببرد، آن را باور کنید.

آقای کروز گفت: هرچند آمریکا از آن خارج شد، شماری از معافیت‌ها به جای خود باقی ماند. از جمله در حوزه نفتی و حوزه غیرنظامی مرتبط با فعالیت اتمی. معافیت‌های نفتی برداشته شد. هفت معافیت اتمی غیرنظامی مانده بود که دوتایش برداشته شد. الان منتظر هستیم پنج‌تای دیگر را هم برداریم.

سناتور کروز در واکنش به اعلام بالا بردن غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی گفت: باید دو کار بکنیم: تمامی معافیت‌های مرتبط با فعالیت غیرنظامی را برداریم. ضمن این‌ که طبق همین توافق اتمی، اگر ایران آن را نقض کند، تمامی تحریم‌ها باید بازگردد. سازمان ملل باید همه تحریم‌ها را بازگرداند. اروپا البته حاضر به همراهی نیست. اروپا باور دارد از معامله با ایران خیلی پول درمی‌آورد. حالا اگر آیت‌الله هم بمب ساخت، خوب این هم هزینه محسوب می‌شود.

تد کروز در پایان افزود: آیت‌الله وقتی می‌گوید اسرائیل شیطان کوچک و آمریکا شیطان بزرگ، به نظرم جدی می‌گوید و نباید اجازه داد هیچ‌وقت به سلاح اتمی دست پیدا کند.

کنفرانس اتحاد مسیحیان برای اسرائیل، سخنران‌های متعددی داشت. یک روز پیشتر مایک پنس معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در آن سخنرانی کردند. مقابله با جمهوری‌ اسلامی ایران، یکی از اصلی‌ترین موارد بحث در این کنفرانس و از سوی سخنران‌ها بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG