لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۶

تهدیدات مقامات ایران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم ۲۰درصدی و بالاتر ادامه دارد


مقامات جمهوری اسلامی در ادامه تهدیدها برای نقص تعهدات در توافقنامه هسته‌ای موسوم به برجام، می گویند که «طرح غنی سازی ۲۰ درصدی و بالاتر» در شورای امنیت ملی مطرح شده است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی، در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما گفت که «غنی سازی ۲۰ درصدی و گزینه‌های بالاتر» نیز در شورای امنیت ملی مطرح است.

او افزود که اگرچه سوخت ۲۰ درصد اکنون مورد نیاز ایران نیست، اما با کنار گذاشتن سقف غنی سازی ۳.۶۷ درصد دیگر «هیچ مانع و مشکلی» برای این کار وجود ندارد.

پیش از این نیز آسوشیتدپرس به نقل از علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی کارهای مقدماتی برای تولید اورانیوم ۲۰ درصد به شیوه مدرن را آغاز کرده است.

رهبر جمهوری اسلامی هم در اردیبهشت امسال تهدید کرده بود که ایران غنی سازی بالای بیست درصد را پیش بگیرد و گفت: «در بحث غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم ... وقتی کار را به جوانان محول کردیم، در میان ناباوری بسیاری، کار به این مهمی را به سرانجام رساندند، ضمن اینکه مشکل‌ترین بخش غنی‌سازی، رسیدن به ۲۰ درصد است و مراحل بعدی، آسان‌تر از این مرحله است.»

نیوزویک چندی پیش در گزارشی نوشت که ایران با عبور از غنی سازی در سطح ۳.۶۷ درصد، می تواند اورانیوم غنی شده ۵ درصدی مورد نیاز نیروگاه بوشهر و اورانیوم ۲۰ درصدی لازم برای رآکتور تحقیقاتی تهران را تامین کند. حالا ایران از آن سقف ۳.۶۷ گذشته است.

مقامات جمهوری اسلامی روز دوشنبه در یک نشست خبری اعلام کردند که به تعهد خود به توافق هسته ای درباره «میزان درصد و غلظت غنی سازی» پایبند نیستند و غنی سازی ۵ درصدی را آغاز کرده‌اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم توسط جمهوری اسلامی و نقض برجام، گفت که بهتر است ایران مراقب باشد.

همچنین بعد از تائید «نقض تعهدات توافق هسته‌ای» جمهوری اسلامی ایران توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، رئیس جمهوری فرانسه و نخست وزیر اسرائیل و همچنین وزارت خارجه آلمان و فرانسه به ایران هشدار داده و خواستار اعمال فشار بر تهران شدند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG