لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۶

انتقاد از تلاش یک فدراسیون ورزشی برای تغییر نام «معلولان» به «توان‌یابان»


بسکتبال معلولان
بسکتبال معلولان

علی‌همت محمودنژاد، سخنگوی «شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی» از اقدام رئیس فدراسیون «ورزش‌های جانبازان و معلولان» برای تغییر نام این فدراسیون به «جانبازان و توان‌یابان» انتقاد کرد.

محمودنژاد با تاکید بر اینکه «معلولیت» واژه بدی نیست، گفت: «آنچه در نزد افراد دارای معلولیت بد تلقی می‌شود نگاه غلط فرهنگی به این افراد و تضییع حقوق آنان است.»

اواخر خرداد ماه بود که سیدمحمد شروین اسبقیان، رئیس فدراسیون جانبازان و معلولان، از اقدام این فدراسیون برای اخذ مجوزهای مربوطه برای تغییر نام این فدراسیون خبر داد و گفت: کلمه معلولان بار منفی دارد و به دنبال این هستیم نام فدراسیون را به نام «جانبازان و توان یابان» تغییر دهیم.

سخنگوی شبکه ملی تشکل‌های معلولان جسمی و حرکتی در واکنش به اقدام تاکید کرد که هرگونه واژه‌ای به جز معلول یا نابینا یا ناشنوا در متون مختلف، پوششی برای ضایع کردن حقوق افراد دارای معلولیت و با ایجاد «نگاه ترحم‌آمیز» برای جامعه معلولان، غیرقابل قبول است.

رئیس فدراسیون جانبازان و معلولین ایران پیش از این گفته بود که ۶۵ هزار زن و مرد در ۱۲رشته ورزشی زیر نظر فدراسیون جانبازان و معلولین فعالیت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG