لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۲۹

شکایت از رونالدو به دلیل تبلیغ «بایننس»؛ ستاره پرتغالی شاید به پرداخت یک میلیارد دلار محکوم شود


کریستیانو رونالدو
کریستیانو رونالدو

کریستیانو رونالدو، ستاره پرتغالی فوتبال، و پردرآمدترین ورزشکار جهان، با شکایت گروهی تعدادی از مشتریان «بایننس»، بزرگترین صرافی‌ رمزارز جهان مواجه شده است.

به گزارش «فوربز»، مالباختگان از رونالدو به دلیل تبلیغ برای بایننس شکایت کردند و خواستار دریافت یک میلیارد دلار خسارت هستند.

این شکایت در ‌دادگاه فدرال در میامی ایالت فلوریدا، یک هفته پس از آن مطرح می‌شود که بایننس با اعتراف به نقض قانون رازداری بانکی، پذیرفت که بیش از چهار میلیارد دلار جریمه به آمریکا بپردازد.

کریستیانو رونالدو همکاری خود با بایننس را در سال ۱۴۰۱ آغاز کرد و به ایجاد مجموعه‌هایی از توکن‌های غیرقابل معاوضه «ان‌اف‌تی»، و تبلیغ برای آنها در شبکه‌های اجتماعی خود پرداخت که نزدیک به ۸۹۰ میلیون دنبال‌کننده دارد. ارزش برخی از این توکن‌ها پس از چند ماه به شدت کاهش یافت و باعث ضررهای هنگفت خریداران شد.

شاکیان مدعی هستند که رونالدو در تبلیغ و فروش اوراق بهادار ثبت‌نشده بایننس مشارکت داشته است. به گفته آنها، این ستاره پرتغالی «با توجه به تجربیات سرمایه‌گذاری، و امکانات گسترده برای استفاده از مشاوران خارجی»، باید از نگرانی‌های بلقوه درباره فروش رمزارزهای ثبت‌نشده بایننس، احتمال کلاه‌برداری، یا تأثیر مشارکت خود در این جریان آگاه می‌بود.

این شکایت بصورت مستقیم به «تبلیغات شبکه‌های اجتماعی، مجموعه‌های توکن‌های غیرقابل معاوضه یا ان‌اف‌تی، و سایر فعالیت‌های تبلیغاتی» رونالدو با بایننس اشاره می‌کند.

به نوشته فوربز، ظاهرا همکاری رونالدو با این صرافی رمزارز همچنان ادامه دارد، زیرا او سه‌شنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی «ایکس» نوشت که «در حال تهیه چیزی برای بایننس» است. رونالدو و بایننس به درخواست فوربز برای اظهارنظر درباره این شکایت پاسخی ندادند.


بایننس هفته گذشته با پذیرش نقض قوانین پولشویی در آمریکا، انتقال غیرمجاز پول، و نقض تحریم‌ها، با دادستانی ایالات متحده به توافق رسید.

این صرافی به پرداخت بیش از چهار میلیارد دلار جریمه و بازپرداخت مالی محکوم شد، و چانگ پنگ ژائو، بنیانگذار بایننس، ضمن استعفا از مقام مدیرعاملی، ۵۳ میلیون دلار جریمه می‌پردازد.

به نوشته فوربز، شواهد نشان‌می‌دهد که کلاهبرداری بایننس با کمک‌ و مشارکت برخی افراد ثروتمند، قدرتمند، و سرشناس جهان مانند کریستیانو رونالدو به چنین مرحله‌ای رسید و پیشرف کرد.

به گفته شاکیان، بایننس با استفاده از افراد مشهوری مانند رونالدو، درصدد جلب توجه افکار عمومی برای خرید و فروش رمزارز در این صرافی به‌عنوان مکانی امن و قابل اعتماد بوده است.

رونالدو تنها چهره‌ شناخته‌شده‌ای نیست که اخیرا به دلیل تبلیغ برای پروژه‌های مرتبط با رمزارزها با مشکلات قانونی مواجه شده است. کیم کارداشیان، تام بردی، لری دیوید، و استف کری تعداد دیگری از این افراد سرشناس هستند.

XS
SM
MD
LG