لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

دارایی‌های دیجیتال حماس زیر ذره‌بین قانونگذاران آمریکایی؛ ابراز نگرانی شدید و تقاضای اقدام پیشگیرانه


یحیی سینوار و اسماعیل هنیه دو تن از رهبران حماس
یحیی سینوار و اسماعیل هنیه دو تن از رهبران حماس

بیش از صد تن از نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا در نامه‌ای خطاب به دولت این کشور خواستار اقدامات پیشگیرانه فوری درباره بکارگیری ارزهای دیجیتال از سوی شبه‌نظامیان حماس و وابستگان آنها شدند.

این صد و پنج نماینده از جمله شامل الیزابت وارن، سناتور دموکرات، و راجر مارشال، سناتور جمهوری‌خواه، روز سه‌شنبه ۲۵ مهر در نامه‌ای خطاب به کاخ سفید و وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره استفاده دو گروه فلسطینی حماس و جهاد اسلامی از ارزهای دیجیتال برای تامین مالی عملیاتشان و دورزدن تحریم‌های آمریکا «شدیدا ابراز نگرانی» کردند.

دو گروه فلسطینی حماس و جهاد اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی آمریکا قرار دارند.

به گزارش رویترز، در بخشی از این نامه تاکید شده « بایستی پیش از بکارگرفته‌شدن ارز دیجیتال غیرمجاز برای تامین مالی یک تراژدی دیگر، کنگره و دولت برای مقابله همه‌جانبه با آن اقدامی محکم انجام دهند.»

امضاکنندگان این نامه از دولت جو بایدن خواسته‌اند درباره مقدار دارایی‌های دیجیتال حماس، سهم رمزارزها در تامین مالی عملیات حماس و هرگونه اطلاعات مربوط به تسهیل‌کنندگان مبادلات رمزارز با حماس و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی به جمع‌آوری اطلاعات بپردازد.

پلیس اسرائیل روز ۱۸ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که چندین حساب رمزارز مربوط به اهدای کمک‌های مالی به حماس را مسدود کرده است.

پیشتر هم یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، اعلام کرده بود که این کشور حساب‌های دیجیتال مرتبط با نیروی قدس سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را توقیف و میلیون‌ها دلار ارز دیجیتال را مصادره کرده است.
رویترز در بهار سال جاری گزارش داده بود که اسرائیل از سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۹۰ حساب رمز ارز را در صرافی ارز دیجیتال باینَنس مسدود کرده است. به گفته اسرائیل برخی از این حساب‌ها به شرکت‌های فلسطینی مرتبط با حماس تعلق داشتند.
بایننس، از صرافی‌های پیشرو در ارز دیجیتال، اعلام کرده که دراینباره با مقامات ضدتروریسم بین‌المللی همکاری نزدیک داشته است.

قابلیت نقل و انتقال ناشناس رمزارزها به عنوان یکی از ویژگی‌های عمده این دارایی دیجیتال تاکنون منجر به اقدامات متعدد دولت برای مقابله با کلاهبرداری و پولشویی در این حوزه شده است.

به گزارش رویترز، حماس با استفاده از شبکه بین‌المللی پشتیبانی مالی و از جمله ارزهای دیجیتال به جلب حمایت خیریه‌ها و کشورهای دوست اقدام می‌کند،

به گزارش پژوهشگران تی‌ آر‌ ام لَبز، فعال در شناسایی کلاهبردار‌ی‌های‌ رمزارز، مقامات اسرائیلی در سالهای گذشته از حساب‌های نزدیک به حماس دهها میلیون دلار رمزارز توقیف کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG