لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۶

پژوهش‌های جدید اثربخشی قرص کرونای «مرک» را پایین‌تر از آنچه قبلا اعلام شده بود نشان داد


پژو‌هش‌های جدید بر روی قرص کرونای «مرک» نشان می‌دهد اثربخشی آن در کاهش میزان بستری و مرگ مبتلایان کمتر از آن چیزی است که پیشتر گزارش شده بود.

مرک، داده‌های به‌روز شده خود را پیش از انتشار مجموعه‌ای از اسناد توسط سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، داده‌های جدید بیش از هزار و ۴۰۰ بیمار را بررسی کرده و اثربخشی داروی « مولنوپیراویر» را در کاهش بستری و مرگ ۳۰ درصد برآورد کرده است.

در ماه اکتبر، نتایج مطالعات شرکت مرک بر روی ۷۷۵ بیمار، این اثربخشی را ۵۰ درصد برآورد کرده بود.

قرار است سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا این هفته در مورد صدور مجوز مصرف اضطراری به مولنوپیراویر تصمیم‌گیری کند و با کمیته‌ای از کارشناسان مستقل در مورد این که آیا مزایای دارو بر خطرات آن می‌چربد یا نه، و این که جمعیتی که استفاده از قرص در آن مجاز است محدود به چه افرادی باشد، مشورت کند.

این نهاد نظارتی همچنین از کمیته مستقل خواسته است تا نگرانی‌های مطرح شده بابت این موضوع را که آیا قرص ممکن است ویروس را به جهش‌های بیشتر تشویق کند بررسی کند.

با اعلام خبر کاهش اثربخشی قرص مرک نسبت به آنچه پیشتر عنوان شده بود، سهام این شرکت در معاملات پیش از گشایش بازار، با کاهش ۲.۸ درصدی روبرو شد و به ۸۰ دلار رسید.

بر اساس داده‌های به‌روز شده، در آزمایش کلینکی مولنوپیراویر، میزان بستری و مرگ ۶.۸ درصد برآورد شد در حالی که میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر در گروه دارونما ۹.۷ درصد تخمین زده شده است.

همچنین در گروهی که دارو را دریافت کردند یک نفر جان باخت در حالی که شمار مرگ و میر در گروه دارونما، ۹ بیمار بود.

XS
SM
MD
LG