لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۹

شرکت داروسازی «مرک» فرمول قرص ضد کرونای خود را در اختیار کشورهای فقیر می‌‌گذارد


مولنوپیراویر یک قرص ضد ویروس است که به صورت روزانه و کوتاه‌مدت پس از تشخیص ویروس تجویز می‌شود
مولنوپیراویر یک قرص ضد ویروس است که به صورت روزانه و کوتاه‌مدت پس از تشخیص ویروس تجویز می‌شود

شرکت داروسازی «مِرک» مجوز تولید بدون حق امتیاز قرص ضد ویروس «مولنوپیراویر» خود را به یک سازمان غیرانتفاعی وابسته به سازمان ملل متحد اعطا کرد. این قرارداد به کشورهای فقیر اجازه تولید و عرضه این دارو به قیمتی ارزان‌تر را می‌دهد.

به گزارش نیویورک تایمز، این توافق با سازمان «مدیسنز پتنت پول» (Medicines Patent Pool) انجام شده است. این سازمان برای دسترسی به درمان‌ها و فناوری‌های پزشکی در سطح جهانی تلاش می‌کند.

این اقدام شرکت داروسازی مرک به شرکت‌های ۱۰۵ کشور، عمدتاً در آفریقا و آسیا، اجازه می‌دهد که فرمول قرص ضد ویروس «مولنوپیراویر» را به دست آورند و شروع به ساخت آن کنند.

مرک داده‌های آزمایش‌های بالینی خود را به سازمان غذا و دارو آمریکا فرستاده است تا مجوز استفاده اضطراری را دریافت کند.

در عین حال، نهادهای نظارتی کشورهایی که نسخه مشابه (ژنریک) مولنوپیراویر را تولید می‌کنند، باید آن را مورد ارزیابی قرار دهند.

مولنوپیراویر یک قرص ضد ویروس است که به صورت روزانه و کوتاه مدت پس از تشخیص ویروس تجویز می‌شود تا از بروز علائم وخیم‌تر پیشگیری کند. آزمایش‌های شرکت مرک نشان داده است که این قرص خطر بستری شدن یا مرگ ناشی از ابتلا به کرونا را تا ۵۰ درصد کاهش داده است.

مرک به تولید و فروش دارو در کشورهای ثروتمند و بسیاری از کشورهای با درآمد متوسط با قیمت‌های بسیار بالاتر ادامه خواهد داد.

مرک همچنین اقدام به صدور مجوز برای هشت شرکت بزرگ داروسازی در هند کرده است تا نسخه‌های ژنریک این داروی ضد ویروس را تولید کنند.

XS
SM
MD
LG