لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۳

هشدار کارشناسان: قرص‌های جدید ضدکرونا نمی‌توانند جایگزین واکسن شوند


اعلام نتایج قابل قبول قرص‌های ضدکرونای دو شرکت آمریکایی فایزر و مرک، چشم‌انداز پایان همه‌گیری کرونا را روشن‌تر کرده است.

شرکت فایزر اعلام کرده است که قرص «پاکسلوید» قادر بوده است تا ۸۹ درصد ریسک بستری شدن و مرگ را در بیماران سرپایی کووید-۱۹ کاهش دهد.

قرص مشابه تولید شرکت آمریکایی «مرک» موسوم به مولنوپیراویر نشان داده است که می‌تواند احتمال مرگ یا بستری شدن در بیمارستان را برای بیماران مبتلا به کرونا که در معرض خطر بالای بیماری جدی قرار دارند به نصف کاهش می‌دهد.

شرکت مرک به دریافت مجوز مصرف اضراری سازمان نظارت بر غذا و دارو آمریکا نزدیکتر شده است و فایزر نیز قرار است نتایج آزمایش‌ها را به این نهاد نظارتی بفرستد.

در عین حال، پزشکان به افرادی که نسبت به تزریق واکسن مردد هستند هشدار داده است که این داروها به هیچ عنوان نمی‌توانند جایگزین واکسن شوند.

نظرسنجی بنیاد خانواده کایزر نشان داده است در حالی که ۷۲ درصد از بزرگسالان آمریکایی اولین دز واکسن را دریافت کرده‌اند، سرعت واکسیناسیون کاهش یافته است.

خبرگزاری رویترز نوشته است حزب‌گرایی سیاسی در آمریکا روی دیدگاه مردم نسبت به ایمنی واکسن‌ها تأثیر گذشته است.

از طرفی، الزام واکسیناسیون برای کارمندان توسط دولت آمریکا به بحث و جدل در این رابطه دامن زده است.

برخی کارشناسان نگران هستند که ورود قرص‌های فایزر و مِرک به بازار، به مانع دیگری در راه پیشبرد کارزار واکسیناسیون در آمریکا تبدیل شود.

نتایج اولیه یک نظرسنجی از سه هزار شهروند آمریکایی بر این فرضیه صحه می‌گذارد. این نظرسنجی نشان داده است از هر هشت نفر، یک نفر ترجیح می‌دهد به جای تزریق واکسن، قرص مصرف کند.

خبرگزاری رویترز با شش کارشناس بیماری‌های عفونی مصاحبه کرده است و همه آنها، اگر چه در مورد داروهای جدید ابراز خرسندی کردند اما هشدار داده‌اند که آنها به هیچ عنوان نمی‌توانند جایگزین واکسن شوند و حتی با شیوع گونه مسری «دلتا»، واکسنی مانند فایزر، خطر بستری شدن در بیمارستان را تا ۸۷ درصد کاهش می‌دهد.

آنها می‌گویند در حال حاضر نیز افرادی که تمایلی به دریافت واکسن ندارند به درمان‌های موجود برای کرونا مانند تزریق آنتی‌بادی تکیه می‌کنند.

قرص‌های ضد ویروس از تکثیر بیشتر ویروس در بدن جلوگیری می‌کنند؛ ولی از آن جا که چرخه طبیعی ویروس مراحل متعددی دارد، در یک بازه زمانی محدود به محض ابتلا می‌توان از این قرص‌ها بهره برد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان، بیشترین آسیبی که ویروس به بدن وارد می‌کند در مراحل بعدی است که سیستم ایمنی به دلیل تکثیر ویروس ضعیف می‌شود.

آنها می‌گویند در این مرحله، بیمار ممکن است راهی بیمارستان شود و داروهایی مانند قرص‌های ضدکرونا نمی‌توانند مؤثر باشند.

XS
SM
MD
LG