لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۰

کرونا در جهان | شمار تلفات ناشی از کرونا از مرز ۵ میلیون نفر گذشت


آرشیو
آرشیو

شمار تلفات ناشی از کووید-۱۹ در جهان، روز دوشنبه ۱۰ آبان، از مرز ۵ میلیون نفر گذشت. این در حالی است که بحران کرونا کمتر از دو سال پیش آغاز شد و نه تنها کشورهای فقیر بلکه کشورهای ثروتمند را که نظام‌های مراقبت‌های بهداشتی و درمانی درجه یک داشتند نیز از پا در آورد.

به گزارش آسوشیتدپرس، ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا، و برزیل - همه کشورهای با در آمد متوسط یا بالا - روی هم یک هشتم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، ولی تقریباً نیمی از مرگ و میرهای‌ ناشی از بیماری کووید-۱۹ در این کشورها گزارش شده است. ایالات متحده به تنهایی بیش از ۷۴۵ هزار مورد تلفات را گزارش داده که بیش از هر کشور دیگر است.

دکتر آلبرت کو، متخصص بیماری‌های عفونی در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه ییل آمریکا، گفت: «این یک لحظه تعیین کننده در زندگی ما است. برای محافظت از خودمان چه کار باید بکنیم تا ۵ میلیون [تلفات] دیگر نداشته باشیم؟»

تعداد تلفات، بنا بر آمار دانشگاه جانز هاپکینز، تقریباً برابر با جمعیت لس آنجلس و سانفرانسیسکو است.

با اطمینان می توان گفت که این رقم هولناک به دلیل آزمایش‌های محدود و افرادی که در خانه بدون مراقبت‌های پزشکی جان خود را از دست می‌دهند، به ویژه در مناطق فقیر جهان مثل هند، کمتر از شمار واقعی مرگ و میر است.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، نارندرا مودی، نخست وزیر هند، در نشست سران گروه ۲۰ در رم به رهبران جهان گفت که هند قرار است تا پایان سال آینده میلادی ۵ میلیون دز واکسن کووید۱۹ را برای استفاده در کشورش و در سراسر جهان تولید کند.

آقای مودی روز شنبه گفت، هرچند اگر سازمان بهداشت جهانی واکسن کوواکسین هندی را تایید کند و آن را در فهرست مصرف اضطراری سازمان بهداشت جهانی قرار دهد، تولید ۵ میلیون دز واکسن را آسان‌تر خواهد کرد. کوواکسین توسط شرکت بیوتکنولوژی «بهارات» هند تولید شده است.

در همین حال، شی جین پینگ، رهبر چین، که با ویدیوکنفرانس به طور مجازی در این نشست حضور داشت به سران کشورها گفت، چین تاکنون بیش از ۱.۶ میلیارد دز واکسن کرونا تولید کرده که در سراسر جهان توزیع شده است.

در آمریکا، کارکنان وابسته به شهرداری نیویورک هفته گذشته برای دریافت واکسن کرونا به مراکز واکسیناسیون سرازیر شدند. اثبات دریافت حداقل یک دز واکسن کرونا تا روز جمعه ۷ آبان - که بخشی از فرمان جدید نیویورک است - لازمه بازگشت کارکنان بر سر کار در این هفته است.

با این حال، یک ششم از کارکنان یعنی بیش از ۲۶ هزار نفر از کارکنان واکسن نزده‌اند. کارکنانی که واکسینه نشده‌ باشند به مرخصی بدون حقوق فرستاده خواهند شد.

XS
SM
MD
LG