لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۷

سازمان بهداشت جهانی: نابرابری در واکسیناسیون «نشان‌دهنده بی‌توجهی» به فقیرترین افراد جهان است


واکسیناسیون با واکسن جانسون اند جانسون در گامبیا، کوچکترین کشور آفریقا - آرشیو
واکسیناسیون با واکسن جانسون اند جانسون در گامبیا، کوچکترین کشور آفریقا - آرشیو

سازمان بهداشت جهانی در یک نامه سرگشاده از سران کشورهای شرکت‌کننده در نشست گروه ۲۰ در رم خواست که ذخایر واکسن کرونا را برای فقیرترین افراد جهان افزایش دهند، از دسترسی همه آنها به واکسن مطمئن شوند، و کشورهای کم درآمد و با درآمد متوسط را به هر نحو ممکن در ریشه‌کنی کووید-۱۹ حمایت کنند.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، در این نامه سرگشاده آمده است: «شکاف فعلی در ذخایر واکسن بین کشورهای ثروتمندتر و کشورهای محروم نشان‌دهنده بی‌توجهی به جان فقیرترین و آسیب‌پذیرترین مردم جهان است. به طوری که در کشورهای با درآمد بالا، به ازای هر ۱۰۰ نفر، ۱۳۳ دز واکسن کرونا تزریق شده است. در حالی که در کشورهای کم درآمد به ازای هر ۱۰۰ نفر تنها ۴ دز واکسن تزریق شده است.»

در نامه سازمان بهداشت جهانی همچنین هشدار داده شده است: «نابرابری در واکسیناسیون، هر روز به قیمت جان مردم تمام می شود و همگان را در معرض خطر قرار می‌دهد. تاریخ و علم این را روشن کرده است: اقدامات هماهنگ همراه با دسترسی عادلانه به منابع بهداشت عمومی تنها راه مقابله با یک بلای بهداشت جهانی و سلامت عمومی همانند بیماری کووید-۱۹ است. ما برای نجات جان افراد، کاهش درد و رنج، و تضمین احیای جهانی پایدار، به تشویق و تلاش جمعی نیاز داریم.»

همزمان پرنس هری، نوه ملکه بریتانیا، و همسرش مگان، به تدروس ادهانوم، هم‌صدا با مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، با امضاء نامه سرگشاده دیگری به رهبران گروه ۲۰ از آنها خواستند به وعده خود در اهدای واکسن به کشورهای فقیر عمل کنند.

کاخ سفید اعلام کرده که نزدیک به ۲۰۰ میلیون دز از مجموع ۱.۱ میلیارد دز واکسن کرونا را که ایالات متحده وعده داده به کشورهای دیگر اهدا کند، به بیش از ۱۰۰ کشور جهان ارسال کرده است. در عین حال، کاخ سفید از تمامی اعضای سازمان تجارت جهانی خواسته است تا از معافیت مالکیت معنوی برای واکسن‌های کووید -۱۹ حمایت کنند.

XS
SM
MD
LG