لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۲

کمیته قضایی سنای آمریکا به نفع قاضی «کاوانا» رای داد؛ گفتگو در مورد تحقیقات اف‌بی‌آی ادامه دارد


برت کاوانا، نامزد دریافت کرسی خالی قضاوت دیوان عالی آمریکا، روز جمعه از میزان آرای لازم اعضای کمیته سنای آمریکا برخوردار شد تا رای گیری نهایی در مورد او در سنا انجام شود. با این حال با پیشنهاد یک سناتور جمهوریخواه، شاید یک هفته رای گیری او به تاخیر بیفتد تا پلیس فدرال آمریکا درباره آزار جنسی توسط او تحقیق کند.

روز پنجشنبه، کمیته قضایی سنای آمریکا شاهد شهادت زنی به نام «کریستین لیزی فورد» بود که قاضی کاوانا را به تعرض جنسی در دوران دبیرستان متهم کرد. سپس قاضی کاوانا در جلسه کمیته قضایی سنا در مقابل اتهامات از خود دفاع کرد و ادعای تعرض جنسی را رد کرد.

کمیته قضایی سنا، با چند دقیقه تاخیر رای گیری در مورد نامزدی قاضی کاوانا انجام داد.

«جف فلیک» سناتور جمهوریخواه ایالت آریزونا با گفتگو با نامزدهای دموکرات، مسیر تشکیل جلسه رای گیری را هموار کرد.

او گفت می خواهد پیش از رای گیری نهایی در صحن سنا، پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی به مدت یک هفته بتواند در مورد ادعاهای مطرح شده جنسی علیه قاضی کاوانا، تحقیق کند. هنوز مشخص نیست که آیا رهبران جمهوری خواه سنا با این خواست موافقت خواهند کرد یا خیر. مذاکرات در این باره ادامه دارد.

پیش از رای گیری، جف فلیک سناتور ایالت آریزونا اعلام کرده بود که در نبود شواهد قابل تایید، فرض بر بیگناهی قاضی کاوانا است و حمایت خود را از معرفی او به صحن سنا اعلام کرد.

کمیته قضایی سنا دارای ۱۱ عضو جمهوری خواه و ۱۰ عضو دموکرات است. قاضی کاوانا به داشتن تمایلات محافظه کارانه شهرت دارد. سمت قضاوت در دیوان عالی آمریکا دائمی است.

در همین حال، انجمن وکلای آمریکا که پیشتر کاوانا را در مراتب بالای رتبه بندی خود از نظر صلاحیت قرار داده بود از کمیته قضایی سنای آمریکا خواست رای گیری در مورد او را عقب بیاندازد تا پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی، بتواند در مورد ادعاهای تعرض جنسی به طور کامل تحقیق کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بعد از شهادت فورد و کاوانا، حمایت خود را برت کاوانا اعلام کرده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG