لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

آرای رای دهندگان اسکار چگونه شمارش می شود؟


آرای رای دهندگان اسکار چگونه شمارش می شود؟
آرای رای دهندگان اسکار چگونه شمارش می شود؟

جوایز اسکار در بیش از ٢٤ رده بندی مختلف به برندگان آن، چه به صورت فردی و چه به شکل دستجمعی اهدا می شود. اعضای هریک از بخش های مختلف آکادمی هنر و علوم تصاویر متحرک در وحله اول آرای خود را ارسال می کنند تا از این طریق ابتدا نامزدهای جوایز اسکار تعیین شوند.

برای مثال اعضای متعلق به بخش بازیگران آکادمی، نامزدهای بهترین بازیگر سال را انتخاب می کنند. به همین صورت نامزدهای بهترین تدوین گر، فیلمبردار، فیلمنامه نویس و کارگردانی نیز تعیین می شوند. درنهایت در هریک از این رده بندی ها پنج نفر به نامزدی جوایز اسکار می رسند. معمولا برای انتخاب بهترین فیلم سینمایی دررشته انیمیشن و بهترین فیلم خارجی سال کمیته های ائتلافی شامل شعبه های مختلف آکادمی به این فیلم ها رای می دهند.

آکادمی اهداکننده جوایز اسکارتعداد ٥٧٥٥ عضو واجد شرایط دارد که با آرای خود تعداد ١٠ فیلم سینمایی برجسته سال را انتخاب می کنند.

با انتخاب این ١٠ فیلم برتر سال که مرحله آخر گزینش نامزدهای جوایز اسکار به شمار می رود هریک از اعضای «آکادمی» می توانند آرای خود را برای انتخاب برندگان در هریک ازاین رشته ها و رده بندی های مختلف سینمایی ارسال کنند. هرچند برای پنج رده بندی فیلم های «انیمیشن کوتاه»، فیلم های کوتاه، فیلم های مستند، مستندهای کوتاه و فیلم های زبان خارجی جوایز اسکار، اعضای آکادمی بایستی حتما این فیلم ها را تماشا کرده باشند.

اغلب رده بندی های جوایز اسکار دارای پنج نامزد هستند بجز رده بندی بهترین فیلم سال که در آن تعداد ١٠ فیلم گنجانده شده است.در این رده بندی از اعضای آکادمی خواسته می شود که فیلم های مورد علاقه و پسند خود را به ترتیب شماره از یک تا ١٠ درجه بندی کنند. پس از این مرحله، آرای اعضای آکادمی جمع آوری شده و نتیجه آن ها شمارش می شود. آرای هر فیلم سینمایی که به عنوان «بهترین فیلم » توسط رای دهنده انتخاب شده از میان ١٠ فیلم نامزد جایزه اسکاردر یک جا و زیر یک دسته بندی جداگانه نگهداشته می شود. تعداد آرای هر فیلم سینمایی که بیش از بقیه فیلم ها درفهرست رای دهندگان در مقام اول قرار گرفته نهایتا شمرده می شود و هر فیلمی که بیش از ٥٠ درصد از آرای رای دهندگان را به خود اختصاص داده باشد به عنوان فیلم برگزیده سال انتخاب می شود.

چنانچه مجموع این آرا نتواند ٥٠ درصد کل آرا را تشکیل بدهد، آکادمی، فیلم هایی که کم ترین تعداد آرا را به خود اختصاص داده اند را از میان نامزدها حذف می کند و آرای آن ها را براساس فیلم دومی که رای دهنده برگزیده است به فیلم های دیگر با آرای بیشتراضافه می کند. به این ترتیب یک بار دیگر آرای تازه شمارش می شود. چنانچه فیلمی در این مرحله از مرز٥٠ درصد آرا بگذرد، برنده محسوب خواهد شد. وگرنه یک بار دیگر شمارشگران آکادمی به سراغ یکی دیگر از مجموع آرای کوچک تر می روند، آن فیلم را که کم ترین آرا را به خود اختصاص داده است از فهرست حذف می کنند و یک بار دیگر انتخاب دوم رای دهندگان به آن را به فیلم های دیگر اضافه می کنند. این پروسه آنقدر تکرار می شود تا یکی از این «پشته ها» ، صاحب اکثریت آرای به دست آمده شود.

شمارش نهایی این آرا بر عهده شرکت «پرایس واتر کوپر» Price Water Cooper است. فقط دو صاحب اصلی این شرکت حسابداری که آرای نهایی را در اختیار دارند پیش از بازشدن پاکت مخصوص برندگان جوایز اسکار از محتوی داخل آن با اطلاع خواهند بود. به این صورت این آرا تا لحظه باز کردن پاکت ها روی صحنه مراسم اهدای جوایز اسکار محرمانه باقی می مانند.

XS
SM
MD
LG