لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۲

فیلم «قوی سیاه»، ناتالی پورتمن و جیمز فرانکو برندگان جوایز اسپیریت


فیلم «قوی سیاه»، ناتالی پورتمن و جیمز فرانکو برندگان جوایز اسپیریت
فیلم «قوی سیاه»، ناتالی پورتمن و جیمز فرانکو برندگان جوایز اسپیریت

در مراسمی که مانند هر سال در شب پیش از اهدای جوایز اسکار در ساحل شهر «سانتا مونیکا» در حومه لس آنجلس و زیر یک چادر سفید بزرگی برگزار شد، جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن جوایز«اسپیریت» Spirits Awards به ناتالی پورتمن برای بازی در نقش یک بالرینا در فیلم روحی روانی«قوی سیاه» رسید. جیمز فرانکو جایزه بهترین بازیگر سال این جوایز را برای بازی در فیلم «١٢٧ ساعت» داستان واقعی یک کوهنورد در یک حادثه کوهنوردی به دست آورد و «دارن آرنوفسکی»هم توانست برنده جایزه بهترین کارگردانی سال برای فیلم «قوی سیاه» شود. آرنوفسکی در این رده بندی با کارگردان های برجسته دیگری چون دنی بویل (سازنده فیلم برنده اسکار میلیونر زاغه نشین) رقابت داشت.

بسیاری از حاضران انتظار داشتند «مارک روفالو» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرداسپیریت برای بازی در فیلم «بچه ها حالشان خوب است» بشود اما «جان هاوکز» بازیگر نقش اول فیلم «استخوان زمستان» این جایزه را از آن خود ساخت.

روفالو پیش از اجرای برنامه روی فرش قرمز گفت که او آماده هرگونه واقعه پیش بینی نشده است و از آن با آغوشی باز استقبال می کند:«من همیشه منتظر یک واقعه هستم. میدونید آخه اگر همه چیز قابل پیش بینی باشه خیلی خسته کننده می شود. به همین جهت امیدوارم در مراسم اسکار فرداشب هم شاهد وقایعی غیر منتظره باشم.»

مارک روفالو، در هفته های گذشته برای اینکه افکارش را از جوایز هالیوودی از جمله «اسکار» منحرف کرده باشد، به عنوان یک فعال اجتماعی و حامی حرکت های مردمی روی «توئیتر» فعال بوده است و مرتب در حال ارسال پیام های نیروبخش است:« به نظر من توئیتر یکی از جالب ترین ابزار برای رسیدن به دمکراسی است. شبکه های اجتماعی ظاهرا بی مصرف و توخالی به نظر می آیند اما من وقتی که جنبش های انقلابی در ایران در سال ٢٠٠٩ آغاز شد متوجه شدم که چطور این وسیله ساده کامپیوتری می تواند کارساز باشد. این یکی از هیجان انگیز ترین تجربه های زندگی من بوده است.»

جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن جوایز اسپیریت نیز امسال به یک بازیگرشناخته نشده«دیل دیکی» برای ایفای نقش در فیلم «استخوان زمستان»Winter's Bone اهدا شد.

فیلم بریتانیایی«نطق پادشاه» درباره مشکل لکنت زبان پادشاه انگلستان، جورج ششم، که انتظار می رود بیشترین جوایز اسکار فرداشب را به خود اختصاص دهد، جایزه بهترین فیلم خارجی «اسپیریت» را از آن خود ساخت. در این بخش فیلم های دیگری از فرانسه، ایرلند و تایلند نیزشرکت داشتند.

فیلم «بچه ها حالشان خوب است» درباره زندگی مشترک دو زن همجنسگرا و دو فرزند نوجوان آن ها جایزه بهترین فیلمنامه جوایز اسپیریت ر از آن فیلمنامه نویس و کارگردان آن«لیزا چلودنکو» کرد که این فیلمنامه را به طور مشترک با «استوارت بلومبرگ» نوشته است. در این بخش از جوایز «بچه ها حالشان خوب است» با فیلمنامه های دیگری ازجمله«سوراخ خرگوش» درباره والدین عزادار یک پسربچه و«استخوان زمستان» درباره دختربچه ای که درجستجوی پدر خود است رقابت می کرد. در کنار بهترین فیلمنامه سال، دو جایزه دیگر به برندگان بهترین «نخستین فیلمنامه» و بهترین «نخستین فیلم سینمایی» نیز اهدا شد.

ماتیو لیباتیک، سینماتوگرافر فیلم «قوی سیاه» جایزه بهترین فیلمبرداری سال را به دست آورد و جایزه مخصوص «جان کاساویتس» که تقدیر ازیک فیلمساز جوان واز راه رسیده است به کارگردان فیلم «بابا لنگ دراز» هدا شد.

جوایز «اسپیریت» غالبا به دست اندرکاران فیلم های مستقل با بودجه کم داده می شود. فیلم هایی که هالیوود و اسکار اغلب آن ها را نادیده می گیرند. به همین جهت نیز درمیان فیلمسازان و بازیگران این فیلم ها، جایزه «اسپیریت» از اهمیت خاصی برخوردار است.

دربخش فیلم های مستند، فیلم «خروج از داخل مغازه لوکس فروشی» درباره «بنکسی»، گرافیک آرتیستی که آثارش بر در و دیوار شهرهای مختلف انگلستان نقش بسته اما هرگز کسی او را ندیده است برنده جایزه «اسپیریت» بهترین مستند سال شد.

جوایزسینماگران مستقل یا «اسپیریت» تا حدودی پیش بینی برندگان جوایز اسکار را آسان تر می کند.

XS
SM
MD
LG