لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

دومین روز کنفرانس اقلیمی گلاسگو: پیشنهاد آمریکا برای کاهش متان و طرح جلوگیری از تخریب جنگل‌ها


آمریکا پیشنهاد پیمانی برای کاهش نشت گاز متان را داده است و جو بایدن درباره این پیشنهاد در حضور رهبران دیگر کشورها سخنرانی کرد.
آمریکا پیشنهاد پیمانی برای کاهش نشت گاز متان را داده است و جو بایدن درباره این پیشنهاد در حضور رهبران دیگر کشورها سخنرانی کرد.

دومین روز کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد در شهر گلاسگو روز سه شنبه ۱۱ آبان برگزار شد. سران کشورها در نشست‌های تخصصی، پیشنهادهای خود را مطرح کردند و قرار است درباره دو مساله «کاهش انتشار گاز متان» و همچنین «جلوگیری از تخریب جنگل‌ها» تصمیم‌گیری شود.

  • کاهش انتشار گاز متان؛ پیشنهاد آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در روز نخست کنفرانس تغییرات آب و هوایی ضمن اعلام اینکه آمریکا به تعهدات خود برای مقابله با تغییرات اقلیمی پیوسته است، وعده داد که ایالات متحده با شدت بیشتری به دیگر کشورها کمک کند. یکی از این اقدامات جدید آمریکا، پیشنهاد برای تصویب پیمانی جهت کاهش نشت گاز متان در جهان است.

متان که مصرف صنعتی و خانگی دارد، یکی از قوی‌ترین گازهای گلخانه‌ای است که به تغییرات اقلیمی منجر می‌شود.

گاز متان ۸۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن در گرم ‌شدن زمین تاثیر دارد. متان برعکس دی اکسیدکربن، زمان کمی در اتمسفر می‌ماند اما تاثیرات مخرب آن بر آب و هوا، شدیدتر از دی اکسید کربن است.

آمریکا می‌گوید با امضای پیمان جدید و از طریق تعمیر تاسیسات نفت و گاز، نشت متان به اتمسفر کاهش شدیدی خواهد داشت.

  • طرح جلوگیری از تخریب جنگل‌ها

اما موضوع مهم دوم در نشست گلاسگو، تلاش‌ برای تصویب پیمان جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و احیای آنها است.

جنگل‌ها نقش مهمی در کاهش گازهای آلاینده دارند و می‌توانند یک سوم گازهای گلخانه‌ای را جذب و بی‌اثر کنند. هر چند در یک دهه گذشته روند تخریب جنگل در جهان به نسبت قبل کاهش داشته است، اما برخی کشورها مثل برزیل چندان روی این مساله حساسیت ندارند. فعالان محیط زیست می‌گویند سیاست‌های رئیس جمهوری فعلی برزیل موجب شده که تخریب جنگل‌های عظیم آمازون با شدت ادامه داشته باشد.

یک گزارش سازمان غیردولتی «صندوق جهانی طبیعت» (به انگلیسی: World Wide Fund for Nature) که بزرگترین اتحادیه بین‌المللی در زمینه حفاظت از محیط زیست است و در سوئیس تاسیس شده، می‌گوید در سال ۲۰۱۹ در جهان، هر دقیقه مساحتی جنگلی معادل ۳۰ زمین فوتبال تخریب شده است.

هر چند این دو طرح با استقبال فعالان مدافع محیط زیست روبرو شده اما آنها می‌گویند کافی نیست و باید کشورها تلاش بیشتری کنند.

در این بین، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نسبت به آینده خوش بین است. او که در یکی از نشست‌های جانبی روز دوم کنفرانس گلاسگو در روز سه‌شنبه شرکت کرده بود، گفت: «من مطمئنم می‌توانیم این کار را انجام دهیم. تنها کاری که باید کرد این است که برای کاری که می‌دانیم صحیح است، و می‌دانیم که لازم است و می‌دانیم که در توان ما است، اراده خود را به کار بگیریم. بنابراین، به همان سادگی که به نظر می‌رسد، به عقیده من به همان سادگی هم هست. بیایید مشغول کار شویم. می‌توانیم انجامش دهیم.»

XS
SM
MD
LG