لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۰

گرانی‌ ترمز بریده است؛ افزایش ۸۷ درصدی قیمت تن‌ماهی و گردن مرغ ۷۵ هزار تومانی در بازار


افزایش قیمت کالاهای اساسی در ایران
افزایش قیمت کالاهای اساسی در ایران

گرانی مواد غذایی و کالاهای اساسی در ایران به یک روند عادی و روزمره تبدیل شده است و گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های داخلی نشان می‌دهد که «گرانی ترمز بریده است.» در همین زمینه وب‌سایت «نود اقتصادی» از افزایش ۸۷ درصدی قیمت تن ماهی در ۲ ماه اخیر خبر داد و «اعتماد» نوشت که هر کیلو «گردن مرغ» به قیمت ۷۵ هزار تومان فروخته می‌شود.

به نوشته «نود اقتصادی» در ماه‌های اخیر قیمت تن‌ماهی رشد «عجیب‌وغریبی» کرده است، به‌طوریکه قیمت هر یک قوطی تن‌ماهی ۱۸۰ گرمی از ۴۰ هزار تومان در اسفند ۱۴۰۱ و ابتدای امسال، با رشد حدود ۸۷ درصدی به ۷۵ هزار تومان رسیده است.

وب‌سایت «اعتماد آنلاین» نیز در گزارشی نوشت که عکسی از قیمت ۷۵ هزار تومانی یک کیلو «گردن مرغ» در یک فروشگاه واکنش‌‌برانگیز شده است.

به نوشته اعتماد در طی چند روز اخیر گرانی شدید مرغ و گوشت صدای بسیاری از مردم را در آورده است، اما تصویر منتشر شده حاکی از آن است که گرانی حتی به گردن مرغ نیز رسیده است.

قیمت گردن مرغ در ایران
قیمت گردن مرغ در ایران

قیمت یک کیلو گرم گردن مرغ در حالی به ۷۵ هزار تومان رسیده است که دولت معتقد است قیمت مصوب مرغ در بازار ۷۳ هزار تومان است و رقم‌های بیشتر از این را قبول ندارد. در بازار اما قیمت هر کیلو گرم مرغ از ۱۲۰ هزار تومان نیز فراتر رفته است.

بر اساس تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران، تورم مواد خوراکی و آشامیدنی در تیرماه حدود ۷۰ درصد بوده است.

در بین خوراکی‌ها نیز تورم گوشت قرمز و ماکیان با تورم ۸۶ درصدی پیشتاز هستند. بررسی‌ها نشان می‌دهد در دوره یکساله منتهی به تیرماه تورم گروه لبنیات و تخم مرغ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقلام مصرفی روزانه مردم ۷۱/۵ درصد بوده است.

خبرگزاری «ایلنا» نیز در گزارشی نوشته است که ما مشاهدات میدانی خود در مورد قیمت کالاهای متنوع را در هفته‌های اخیر ثبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که تورم با شتابی بیشتر از قبل همچنان پیشتازی می‌کند. به نوشته این خبرگزاری یک بسته آدامس که تا ۲۵ تیرماه، ۲۱ هزار تومان قیمت داشت، در هفتم مرداد به ۲۸ هزار تومان رسیده است.

بر همین اساس تن ماهی ۷۰ هزار تومانی در این مدت به ۷۵ هزار تومان و «کافی میکس دانه‌ای» که در تیرماه، ۱۲ هزار تومان بود، حالا ۱۵ هزار تومان است. این خبرگزاری تاکید کرده است که در بازه یک ماهه یا حتی کمتر، یک تورم ۲۰ تا ۳۰ درصدی بر بازار کالاهای خوراکی خانوار حاکم بوده است و از نیمه‌ تیرماه تا امروز برخی کالاها بین ۲۰ تا ۳۰ درصد دوباره گران شده‌اند.

در واکنش به روند با شتاب افزایش قیمت‌ها و خالی شدن سفره‌های مردم، سخنگوی دولت سیزدهم روز پنجشنبه ۵ مرداد مدعی شد که ابراهیم رئیسی به خاطر گرانی‌ها «شبها خواب» ندارد. محمدرضا فرزین رئیس کل بانک مرکزی نیز در روزهای اخیر از روند کاهش تورم سخن گفته و آن را «ادامه دار» دانسته است.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در دفاع از شرایط کنونی اقتصادی کشور گفته است که «دولت نگفته بود قیمت‌ها را کاهش می‌دهد بلکه گفته بود تورم را مهار می‌کند که عملکرد‌ها هم همین را نشان می‌دهد.»

جعفر قادری در پاسخ به این انتقاد که دولت شعار مهار تورم را داده است، اما مردم کاهش تورم را احساس نمی‌کنند، گفت: «درست است که تورم بالا داریم، اما نرخ کاهشی بوده است و عملکرد‌ها هم همین را نشان می‌دهد.»

XS
SM
MD
LG