لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۲

آمریکا ممکن است سامانه‌های پدافند هوایی در اختیار پیشمرگه‌های کُرد عراقی قرار دهد


نیروهای پیشمرگه کُرد عراقی
نیروهای پیشمرگه کُرد عراقی

قانونگذاران آمریکایی می‌خواهند سامانه‌های پدافند هوایی را در اختیار پیشمرگه‌های کُرد عراقی قرار دهند.

کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان روز چهارشنبه ٢١ ژوئن اصلاحیه‌ای توسط دان بیکن، قانونگذار جمهوریخواه، را به تصویب رساند که از انتقال سامانه‌های پدافند هوایی به دست پیشمرگه‌های کُرد عراقی حمایت می‌کند. این رای‌گیری در خلال نهایی‌شدن «قانون اختیارات دفاع ملی برای سال مالی ۲۰۲۴» انجام شد.

در همین ارتباط، بیکن به وبسایت خبری «میدل‌ایست آی» گفت که اصلاحیه مزبور از «حمایت قوی دوحزبی» برخوردار است و دولت آمریکا را ملزم می‌کند برنامه‌ای برای آموزش و مجهزکردن نیروهای پیشمرگه و نیز نیروهای امنیتی عراقی علیه حملات موشکی، راکتی، و پهپادی ایران آماده و اجرا کند.

به گفته جاناتان لُرد، تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه از مرکز امنیت آمریکای جدید، پیشمرگه‌های کُرد عراقی در حال حاضر ماهانه ۲۰ میلیون دلار مقرری از پنتاگون دریافت می‌کنند و تجهیز پیشمرگه‌ها به سامانه‌های پدافند هوایی ممکن است موجب محدودیت‌های عرضه شود زیرا متحدان واشنگتن به دنبال تسلیحات هستند.

طبق طرح پیشنهادی توسط کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان، ۸۶۶ میلیارد دلار بودجه سال مالی ۲۰۲۴ برای مصارف نظامی ایالات متحده خواهد بود. این طرح، روز پنجشنبه ٢٢ ژوئن با ۵۸ رای موافق در برابر یک رای مخالف به تصویب کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان رسید و در مرحله بعد باید به صحن کنگره برود.

XS
SM
MD
LG