لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۰

واکنش قانونگذاران آمریکا به نطق روز جمعه اوباما


کنگره آمریکا این هفته فعال نخواهد بود، اما قانونگذاران نسبت به سخنرانی روز جمعه رئیس جمهوری آمریکا در خصوص طرح ایجاد تغییراتی در شیوه انجام عملیات اطلاعاتی واکنش نشان داده اند.

این واکنش ها از این روی اهمیت دارد که برای اعمال شماری از این تغییرات، نظر قانونگذاران و رای آنها در کنگره، شرط لازم خواهد بود.

باراک اوباما طی سخنرانی روز جمعه خود در خصوص عملیات امنیتی دولت آمریکا گفت:«در نهایت امر مردم سراسر جهان فارغ از ملیتشان، باید بدانند که ایالات متخده [فعالیت ها و مکالمات] شهروندان غیرآمریکایی را که تهدیدی برای امنیت ملی ما تلقی نمی شوند، شنود نمی کند. و این، شامل رهبران کشورهای دیگر نیز می شود.»

مایکل مک کال، نماینده جمهوریخواه کنگره، روز یکشنبه طی گفت و گویی با شبکه ای بی سی آمریکا، سخنرانی روز جمعه آقای اوباما را بدیع توصیف کرد.

یک نماینده جمهوریخواه دیگر کنگره، مایک راجرز، از اوباما برای دفاع از نفس گردآوری اطلاعات به عنوان امری ضروری برای صیانت از امنیت ملی تقدیر کرد و گفت که این دست فعالیت ها برای آن که از عدم امکان تکرار فاجعه ای چون حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ جلوگیری کند، ضروری است.

سناتور دموکرات، پاتریک لیهی، روز یکشنبه در گفت و گو با شبکه تلویزیونی فاکس آمریکا، این امر را جدی توصیف کرد و گفت که قانونگذاران کنگره آمریکا نیز با جدیت به بررسی ابعاد و جوانب آن خواهند پرداخت و رای خود را بر این مبنا اعلام خواهند کرد.

سناتور لیهی افزود که نگرانی بسیاری از مردم و قانونگذاران آن است که ما در آمریکا دولتی داریم که ما را کنترل می کند، در حالی که ما باید دولت را کنترل کنیم. و این امری است که نمایندگان هر دو حزب در کنگره تلاش می کنند نسبت به تغییر آن اقدام کنند.»

کنگره آمریکا در پی تعطیلات و به دنبال بازگشایی و آغاز مجدد فعالیتش در هفته آینده، به این موضوع خواهند پرداخت. انتظار می رود آقای اوباما ترغیب به اعمال اصلاح اطلاعاتی در ساختار دولت آمریکا را طی سخنرانی سالانه اش که سه شنبه ۲۸ ژانویه ایراد خواهد کرد، بار دیگر مطرح کند.
XS
SM
MD
LG