لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

دیدار اوباما با اعضای ارشد کنگره درباره آژانس امنیت ملی


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا ساعتی پیش با تعدادی از اعضای ارشد دموکرات و جمهوری خواه کنگره آمریکا در کاخ سفید دیدار کرد. این دیدار که در پشت درهای بسته و دور از چشم خبرنگاران صورت گرفت؛ برای بحث و گفتگو در باره تغییراتی است که دولت اوباما می خواهد در چارچوب برنامه های شنود اطلاعاتی آمریکا انجام دهد.

افشای اسرار محرمانه آژانس امنیت ملی آمریکا توسط ادوارد اسنودن کارمند قراردادی سابق آن سازمان در ماه ژوئن گذشته، مسئله بررسی نظام اطلاعاتی آمریکا را مطرح کرد و به همین جهت بود که پرزیدنت اوباما یک گروه ویژه متشکل از پنج نفر را که در این امر دارای تخصص و تجربه کافی بودند، ماًمور بررسی این امر و پیشنهادهای لازم برای بهبود آن کرد.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در باره نشست هائی که رئیس جمهوری قرار است طی چند روز آینده در باره مسئله مربوط به آژانس امنیت ملی آمریکا انجام دهد گفت [ پرزیدنت اوباما] همچنان سرگرم مشورت کردن و سنجیدن مواردی است که در گزارش « گروه بررسی» به آن اشاره شده است.

آقای کارنی افزود باید به خاطر داشته باشید که بررسی رئیس جمهوری تنها در چارچوب یافته های « گروه بررسی» نیست، بلکه گفته های « هیئت مدیره ناظر بر آزادی های مدنی و حقوق شخصی» را که یک آژانس مستقل است و همچنین افراد دیگری را که در چارچوب این روند سر گرم تلاش هستند؛ در بر می گیرد.

سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود در پاسخ به پرسشی در مورد قصد رئیس جمهوری از ملاقات با قانون گذاران ارشد دموکرات و جمهوری خواه کنگره گفت ، هدف آقای اوباما از این گفتگو کسب نظر آنها نسبت به دیدگاه های خود است.

سخنگوی کاخ سفید سپس گفت پرزیدنت اوباما تصمیماتش درمورد آژانس امنیت ملی آمریکارا قبل از ایراد سخنرانی سالانه خود در کنگره اعلام می کند.
رئیس جمهوری سخنرانی سالانه خود را برای مردم آمریکا روز هشتم بهمن در جلسه مشترک مجلس سنا و مجلس نمایندگان ایراد خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG