لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

سنای آمریکا آماده رای گیری در مورد طرح ایران می شود


سنای آمریکا آماده رای گیری در مورد طرح ایران می شود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

سنای آمریکا احتمالا به زودی طرح الزام ارجاع توافق اتمی با ایران به کنگره را که هفته پیش در سطح کمیته روابط خارجی تصویب کرد، به رای گیری نهایی می گذارد.

بن کاردن سناتور ارشد دموکرات روز سه شنبه گفت سنا احتمالا هفته آینده کار روی طرح بررسی توافق اتمی با ایران را بمنظور به رای گذاشتن آن در صحن سنا آغاز می کند و ابراز امیدواری کرد که این کار به سرعت انجام گیرد و متمم های زیادی برای الحاق به این طرح از سوی اعضای سنا مطرح نشود.

اشاره آقای کاردن به انتقاد جمهوریخواهان نسبت به موضع کاخ سفید در مورد محدود کردن مذاکرات اتمی فقط به مساله اتمی تهران بود که انتظار می رود بحث داغی را در سنا میان جمهوریخواهان و دموکرات ها به همراه داشته باشد. جمهوریخواهان کوشش خواهند کرد متمم هایی رابه طرح اضافه کنند.

سناتور جمهوریخواه لیندزی گرام روز سه شنبه اصولی را که باید در مذاکرات گنجانیده شود توصیف کرد: «حمایت ایران از تروریسم»، لزوم بازرسی های سرزده بازرسان اتمی از همه تاسیسات اتمی ایران، در هر زمان و در هر مکان، و همچنین اطمینان از اینکه تسهیل و لغو تحریم ها مرحله به مرحله انجام شود و منوط به انجام تعهدات توافق از سوی ایران گردد.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز بامداد روز چهارشنبه جلسه ای را برای شنیدن نظرات سه کارشناس امنیتی و اتمی در مورد توافق اتمی با ایران تشکیل داد.

تاثیر احتمالی حمایت ایران از حوثی ها

در این میان، تحولات دیگری در جریان است که امکان دارد موجب واکنش منفی کنگره به مذاکرات اتمی شود. به جز مساله «حمایت ایران از تروریسم»، حمایت ایران از حوثی های یمن و «دامن زدن به گسترش جنگ قومی» و نفوذ بیشتر در منطقه، در کنگره آمریکا مطرح است.

دیگری، مساله آزادی فوری زندانیان آمریکایی در ایران از جمله جیسون رضائیان، خبرنگار آمریکایی ایرانی واشنگتن پست در تهران است. دموکرات ها و جمهوریخواهان از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند آزادی این افراد در مذاکرات اتمی با ایران منظور شود.

خرید سیستم دفاع هوایی اس-۳۰۰ روسیه توسط ایران مورد دیگر نگرانی کنگره آمریکا است. مسائل دیگری مانند سخنان رهبران ایران و ضد و نقیض گویی های آنها در ارتباط با تفاهم اتمی لوزان و همچنین تهدید اسرائیل، موجبات تشدید بی اعتمادی به تهران در کنگره آمریکا است.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG