لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۱

رهبر اکثریت سنا خواستار به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران شد


رهبر اکثریت سنا خواستار به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:56 0:00

میچ مک کانول، رهبر اکثریت سنای آمریکا روز سه شنبه با ارائه طرحی تلاش کرد مانعی برای اجرای توافق اتمی ایران ایجاد کند.

این سناتور جمهوریخواه طرحی را به دموکرات های سنا، که اکثریت آنها از توافق اتمی حمایت کرده اند، عرضه کرد که شرط موافقت با توافق اتمی را، به رسمیت شناختن اسرائیل از سوی ایران و همچنین آزادی ۴ شهروند آمریکایی زندانی در ایران تعیین می‌کند.

این طرح اواخر روز سه شنبه از سوی رهبر اکثریت سنا ارائه شد. روند چالشی میان جمهورخواهان و دموکرات های سنا بعد از ظهر آغاز شد و تا حدود ۸ شب بوقت واشنگتن طول کشید.

سخنرانی های داغ از سوی سناتورهای هر دو حزب به ویژه جمهوریخواهان مملو از انتقاد و متهم کردن دیگری به عملکرد با انگیزه سیاسی بود.

سناتورهای دموکرات، همانطور که پیش بینی می شد، روز سه شنبه بار دیگر تلاش جمهوریخواهان را برای اعلام کفایت مذاکرات و آغاز رأی‌گیری بر سر رد توافق هسته‌ای ۲۳ تیر ماه بین ایران و قدرت‌های جهانی ناکام گذاشتند.

سناتور مک کانول گفته است نبرد بر سر توافق اتمی در کنگره آمریکا هنوز پایان نیافته است. طرح جدید او دموکرات ها را می تواند در وضعیت دشواری قرار دهد.

پس از آنکه نتیجه نتایج رای گیری سه شنبه شب به سرنوشت هفته پیش دچار شد و دموکرات ها راه رای گیری در مورد توافق مسدود کردند، میچ مک کانول به تهدید خود برای ایجاد مانع در راه باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا برای اجرایی کردن توافق عمل کرد و گفت: "اگر دموکرات ها دوباره به انکار حق مردم برای اظهار نظر نهایی رای بدهند، من تقاضای افزودن متممی را می کنم که تا زمانی که ایران این دو کار را انجام ندهد، مانع از آن خواهد شد که پرزیدنت اوباما تحریم ها را لغو کند. ایران باید حق موجودیت اسرائیل را رسما شناسایی کند و باید شهروندان آمریکایی زندانی را آزاد کند."

هری رید، رهبر اقلیت دموکرات سنا در واکنش، رهبر اکثریت سنا را متهم به اتلاف وقت سنا کرد و گفت ما بر طبق مقرراتی که خود مک کانول تعیین کرده رفتار کردیم. او گفت: "آنچه امشب در جریان است یک بازی و یک معما است. و جمهوریخواهان سعی دارند مقررات را در ضمن روند تغییر دهند. جمهوریخواهان شکست خوردند و ما باید به امور دیگر بپردازیم."

اکثریت سنا در دست جمهوریخواهان است و اگر طرح رد توافق اتمی با ایران به رای گذاشته شود، جمهوریخواهان به آن رای مثبت خواهند داد. اما دموکرات ها که ۴۲ نفر آنها از توافق اتمی حمایت کرده اند، از طریق فیلی باستر (آبستراکسیون) مانع رای گیری شده اند.

هنوز روشن نیست که در صورت تصویب این متمم ها که دموکرات ها را در موقعیت سختی قرار می دهد چه پیش خواهد آمد. به هر حال افزودن این متمم ها همچنان به ۶۰ رای نیاز دارد. دموکرات ها بسادگی می توانند آن را مسدود کنند. ولی اینکار برای آنها هزینه هایی در بر دارد.

روز پنجشنبه آخرین روز فرصت دو ماهه کنگره برای بررسی توافق هسته ای با ایران است که پس از آن دست باراک اوباما باز خواهد بود که تحریم ها علیه تهران را در مقابل پذیرش محدودیت برنامه اتمی لغو کند.

کاخ سفید و دموکرات ها موضوع توافق هسته ای با ایران را تمام شده می دانند. ولی جمهوریخواهان همچنان برای ممانعت از اجرای توافق احتمالا تلاش خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG