لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۹

آمریکا نگران افزایش خشونت ها در کنگو


درگیری های جدید در جمهوری دمکراتیک کنگو میان سربازان دولتی و شورشیان M٢٣ارتش انقلابی کنگو موسوم به نگرانی ایالات متحده آمریکا را برانگیخته است.
دو طرف در درگیری های روز یکشنبه در شمال شهر گُما کشته های فراوانی دادند. از ماه ژوئیه و زمانی که ارتش در مواضع یا( ٢٣ مارس) گروه شبه نظامی M٢٣ بمب گذاری کرد و شورشیان را چندین کیلومتر از گما دور کرد، این اولین درگیری عمده میان آنان است که از هفته گذشته آغاز شده است.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه در بیانیه ای گفت که آمریکا در وضعیت «آماده باش» است. آمریکا ضمن محکوم کردن اقدامات خشونت آمیز شورشیان M٢٣از آنان خواست به این روند خشن پایان دهند.

آمریکا همچنین دولت جمهوری دمکراتیک کنگو و کشور همسایه رواندا را به جلوگیری از افزایش اقدامات نظامی و اقداماتی که جان غیرنظامیان را به خطر اندازد ترغیب کرد.

کارشناسان سازمان ملل متحد رواندا را به حمایت از M٢٣ متهم می کنند. رواندا این اتهام را رد می کند.

M٢٣ سال گذشته برای مدتی کنترل گما را در دست گرفت و هنوز بخش هایی از استان شمالی کیوو را در اختیار دارد. این گروه برای کسب قدرت سیاسی بیشتر و همچنین در اختیار گرفتن معادن شمالی کنگو مبارزه می کند.

M٢٣ گروهی است متشکل از شورشیان سابقی که طی توافق صلح سال ٢٠٠٩ به ارتش پیوستند اما بعدا در اعتراض به تبعیض و بدرفتاری از آن جدا شدند.
XS
SM
MD
LG