لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۱

پس از انتشار چندین روایت‌ متناقض؛ وزارت دفاع: انفجار در گرگان پهپاد نبود؛ سقوط موشک بود


شنیده شدن صدای انفجار در گرگان
شنیده شدن صدای انفجار در گرگان

در پی شنیده شدن «صدای مهیب انفجار» در مرکز شهر گرگان و سقوط اشیا ناشناس در دستکم ۸ نقطه مختلف شهر و تناقض گویی‌رسانه‌های دولتی و امنیتی؛ در نهایت سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی تایید کرد که انفجار به «دلیل انحراف از مسیر اصلی» موشک آزمایشی بود.

سخنگوی وزارت دفاع جمهوری اسلامی در مصاحبه با شبکه خبر صدای و سیما در مورد صدای انفجار شنیده شده در گرگان گفت: «در فرآیند آزمایش تحقیقاتی سامانه‌های آفندی و پهپادی که در منطقه کویری انجام شد یکی از سامانه‌ها که در حال آزمون و تحقیقات بود، دچار نقص فنی شده و با انحراف از مسیر اصلی متلاشی و قطعاتی از آن در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرد.»

پیش از آن نیز خبرگزاری «فارس» به نقل از «منابع آگاه» این حادثه را ناشی از آزمایش موشکی وزارت دفاع و انحراف موشک سرجنگی و سقوط آن در داخل شهر اعلام کرده بود.

خبرگزاری فارس ادعا کرده «از آنجا که سر جنگی این موشک قابلیت چند‌تکه‌شدن برای اصابت به اهداف مختلف را داشته همین امر منجر به برداشت اشتباه و تلقی ۸ انفجار را ایجاد کرده است.»

خبرگزاری «ایرنا» در دقایق ابتدایی این حادثه از سقوط «یک پهپاد» در گرگان خبر داد اما بعد از مدتی خبر را اصلاح و مدعی «سقوط یک شی ناشناس» شد.

در ادامه معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان نیز «سقوط یک شیء ناشناس» در گرگان را تایید کرد و اظهار نظر اولیه خود مبنی بر «سقوط پهپاد» را تکذیب کرد.

سید علی مهاجر به ایرنا گفت که این شیء ناشناس حوالی ساعت ۹ صبح ساقط شد و تکه‌های آن در مناطقی از شهر گرگان سقوط کرد.

خبرهای اولیه پیرامون سقوط پهپاد باعث شد که او ساقط شدن هشت فروند پهپاد را تکذیب کرده و تکه‌ها را مربوط به یک شیء ناشناس اعلام کند.

براساس اعلام رسانه‌ها در این حادثه دو نفر از مردم عادی زخمی شده‌اند.

XS
SM
MD
LG