لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

دولت کلمبیا متن توافق بازبینی شده با شورشیان فارک را منتشر کرد


خوان مانوئل سانتوس
خوان مانوئل سانتوس

دولت کلمبیا متن یک پیمان صلح بازبینی شده با شورشیان مارکسیست فارک را روز دوشنبه منتشر کرد. اقدام دولت کلمبیا تلاشی برای بدست آوردن حمایت مردم از اقدامات برای پایان دادن به جنگ داخلی ۵۲ ساله این کشور است.

پیشتر مردم کلمبیا در یک همه پرسی پیمان صلحی را که بین دولت کلمبیا و شورشیان حاصل شده بود، رد کرده بودند. حالا دولت متن یک توافق بازبینی شده را منتشر کرده است.

اکثریت رای دهندگان در رفراندوم ماه گذشته میلادی نظرشان این بود که آن توافق عمدتا به نفع شورشیان چپگرا است.

خبرگزاری رویترز گزارش می دهد که به نظر می رسد متن بسیار فنی توافق تغییریافته، که ۳۱۰ صفحه دارد، با متن توافق اصلی اختلاف بسیار کمی دارد؛ مانند اینکه در مورد حق مالکیت خصوصی توضیحات روشن تری داده شده؛ و یا اینکه جزئیات بیشتری در مورد محدودیت هایی که شامل حال شورشیان به خاطر جرائم زمان جنگ خواهد شد، در آن ذکر شده است.

جنگ داخلی کلمبیا باعث کشته شدن بیش از ۲۲۰ هزار نفر و آوارگی میلیون ها نفر شده است. خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا که به خاطر پیمان صلح با شورشیان جایزه صلح نوبل را برد، امیدوار است که توافق جدید مردم را متحد کند. بسیاری در کلمبیا نگران آن هستند که شورشیان فارک و دیگران به خاطر اقداماتشان مجازات نشوند و برخی دیگر نیز نگران آن هستند که پیمان صلح به پایان دادن قطعی جنگ داخلی منجر نشود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG