لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۲

مردم کلمبیا به توافق دولت با شورشیان چپگرای فارک «نه» گفتند


زنی که از رد توافق صلح خوشحال است. خیلی از مردم شورشیان فارک را تروریست هایی می دانند که موجب آوارگی ۸ میلیون نفر شده اند.
زنی که از رد توافق صلح خوشحال است. خیلی از مردم شورشیان فارک را تروریست هایی می دانند که موجب آوارگی ۸ میلیون نفر شده اند.

مردم کلمبیا توافق صلح دولت این کشور با شورشیان چپگرای فارک را در یک رای گیری بسیار نزدیک رد کردند. توافق دولت و فارک بعد از چهار سال مذاکره به دست آمده بود و بر پنج دهه جنگ داخلی پایان می داد.

نتایج نهایی همه‌پرسی نشان می دهد که ۵۰.۲۲ درصد رای دهندگان بدون توجه به نظر «خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری این کشور، با این توافق مخالفت کردند. سیزده میلیون در رای گیری شرکت کردند و تفاوت آرا تنها شصت هزار رای بود.

شورشیان فارک که به نام نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا نیز شناخته می شوند در بیانیه ای اعلام کردند از این رای غمگین هستند.

هفته پیش آقای سانتوس اعلام کرد توافق با شورشیان فارک را امضا کرده که به طولانی ترین جنگ داخلی آمریکای لاتین پایان می دهد. براساس قانون باید این توافق به همه پرسی گذاشته می شود.

قرارداد جنجالی

در یک هفته اخیر در کلمبیا بحث های شدیدی در گرفت. خیلی از مردم شورشیان فارک را تروریست هایی می دانند که موجب آوارگی هشت میلیون نفر در کلمبیا شده اند.

رهبر مخالفان توافق صلح دولت و فارک بر عهده آلوارو اوریبه، ۶۴ ساله رئیس جمهور سابق کلمبیا بر عهده دارد.

مخالفان توافق صلح با فارک می گویند دولت امتیازات زیادی به این گروه شورشی داده و براساس آن خیلی از شورشیان زندانی مورد عفو قرار می گیرند.

مردم مخالف توافق صلح با شورشیان فارک یکشنبه عصر به خیابان ها آمدند و خوشحالی کردند. در حالیکه برخی از مردم اشک خوشحالی می ریختند، می گفتند شورشیان فارک مسئول مرگ و آوارگی شمار زیادی از مردم عادی هستند.

ایالات متحده آمریکا گروه فارک را یک سازمان تروریستی می داند. حتی پیشتر جان کری گفته بود آمریکا برای خارج کردن این گروه از فهرست تروریستی هنوز آماده نیست.

پیمان صلح بین دولت و شورشیان فارک در سندی ۲۹۷ صفحه ای امضا شد که در آن ضمن اشاره به جزئیات مورد توافق طرفین، به شورشیان فارک اجازه می داد بعد از زمین گذاشتن سلاح، در شش ماه یک حزب سیاسی تشکیل دهند و از طریق دموکراسی وارد قدرت در کلمبیا شوند.

قدم بعدی:‌ نامعلوم

توافق ۲۹۷ صفحه ای صلح برای اجرایی شدن باید در همه پرسی از مردم کلمبیا تایید می شد. رای نه اکثریت نسبی مردم به این توافق صلح اکنون در کلمبیا «غافلگیرکننده» تعبیر شده است.

این توافق صلح از زمان روی کار آمدن رئیس جمهوری فعلی کلمبیا آغاز شد و او وعده پایان جنگ را داده بود اما اکنون که مردم به توافق صلح رای منفی داده اند، آینده این مذاکرات در ابهام است.

«خوان مانوئل سانتوس» رئیس جمهوری در تبلیغ برای کسب رای مردم در همه پرسی گفته بود که «جایگزینی» برای توافق صلح وجود ندارد.

آلوارو اوریبه رهبر مخالفان توافق فعلی صلح می گوید حال که توافق رای نیاورده، دولت باید با شورشیان دوباره مذاکره کند و آتش بس به پایان رسیده است.

شورشیان فارک در بیانیه خود یادآور شده اند که از کلمات به عنوان سلاحی برای ساختن آینده کشور استفاده خواهند کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG