لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۵

کلمبیا در آستانه انتخاب رئیس جمهوری جدید؛ یک شورشی سابق در میان نامزدها


 گوستاوو پترو، یک شورشی سابق و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا - آرشیو
 گوستاوو پترو، یک شورشی سابق و نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری کلمبیا - آرشیو

کلمبیایی‌هایی روز یکشنبه به پای صندوق‌های رای رفتند تا رئیس‌جمهوری بعدی خود را انتخاب کنند. شش نفر نامزد انتخابات شده‌اند که در میانشان یک شورشی سابق به چشم‌ می‌خورد که وعده‌های انتخاباتی‌اش باب طبع مردم است.

اگرچه همه نامزدها در جریان افزایش نابرابری اجتماعی، تورم، و مشکلات ناشی از خشونت، و نارضایتی مردم از وضعیت موجود، وعده تغییرات داده‌‌اند اما گوستاوو پترو که خود پیشتر عضو گروه شبه‌نظامی ام-۱۹ بوده با وعده یارانه، دانشگاه رایگان و مبارزه با نابرابری توجه عمومی بسیاری را به خود جلب کرده است.

گوستاوو پترو در صورتی که روز یکشنبه دور اول انتخابات ۵۰ درصد آرای مورد نیاز را کسب کند ممکن است اولین رئیس جمهوری چپگرای کلمبیا شود.

اگر نامزدی در دور اول بیش از نیمی از آرا را به دست نیاورد، دور دوم انتخابات برگزار می‌شود.

به نوشته آسوشیتدپرس، نظرسنجی‌های پیش از رای‌گیری نشان می‌دهد که پترو پیشتاز است اما ۵۰ درصد آرا را ندارد. بعد از او یک سرمایه دار حوزه املاک و پوپولیست قرار دارد که وعده داده است در صورت معرفی کردن مقامات فاسد، به افراد پاداش نقدی می دهد.

یک نامزد راست‌گرا نیز در میان کاندیداها حضور دارد که سعی کرده است از رئیس جمهوری فعلی محافظه کار فعلی ایوان دوک، که محبوبیتش را از دست داده است، فاصله بگیرد.

این دومین انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا از زمان امضای توافق نامه صلح دولت با نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک است.

XS
SM
MD
LG