لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۹

پژوهش تازه: قهوه‌خورها کمتر دچار مرگ زودهنگام ‌می‌شوند


یافته‌های جدید نشان می‌دهد افرادی که قهوه می‌نوشند ظاهراً در معرض خطر کمتری در رابطه با مرگ زودهنگام قرار دارند.

پژوهش‌های یک گروه از محققان چینی حاکی از آن است که افرادی که قهوه می‌نوشند - خواه با شکر و خواه بدون آن - کمتر از دیگران در معرض خطر مرگ ناگهانی قرار دارند.

اگرچه پژوهش‌های پیشین حاکی از آن است که قهوه قاعدتاً به سلامت انسان کمک می‌کند، اما این یافته براساس مطالعه جامعه آزمون طی یک دوره هفت‌ساله چنین نتیجه‌گیری کرده‌ است که افرادی که همه روزه به میزانی معتدل قهوه می‌نوشند در معرض خطر کمتری نسبت به مرگ زودرس قرار دارند.

یافته‌های پیشین نشان داده بود که نوشیدن قهوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کبد و پاره‌ای از انواع سرطان و حتی پریشان‌خاطری کمک می‌کند.

براساس برآورد نهاد موسوم به «انجمن قهوه بریتانیا» همه روزه حدود ۹۸ میلیون فنجان قهوه در بریتانیا مصرف می‌شود. این درحالی است که در ایالات متحده این رقم بالغ بر حدود ۵۱۷ میلیون فنجان است.

در بریتانیا نیز پژوهش‌های انجام شده در خصوص گردآوری اطلاعات ژنتیکی و زیستی و دسته‌بندی آنها و بررسی دلایل مرگ در خلال دوره‌ای هفت ساله از سال ۲۰۰۹ به بعد هم نشان می‌دهد که افرادی که روزانه بین دو و نیم تا چهار و نیم فنجان قهوه بدون شکر مصرف می‌کردند کمترین میزان مرگ زودهنگام را داشتند.

این در حالی است که نوید ستار، استاد دانشگاه گلاسگو در اسکاتلند، با وارد آوردن تشکیک در نحوه استنتاج این پژوهش، می‌گوید: «افرادی که قهوه مینوشند عمدتاً مرفه و دارای سبک زندگی سالمی هستند و نمیتوان نتایج تحقیقات را حتمی تلقی کرد.»

XS
SM
MD
LG