لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۱

روغن نارگیل بکر محبوب مد روز سالم خوارها


روغن نارگیل سالها ناسالم توصیف می شد ولی حالا همه جا سخن از خواص زندگی بخش آن شده و فروشگاه های عرضه کننده مواد غذایی طبیعی قفسه های خود را از انواع آن پرکرده اند. اما به گفته یک استاد علوم تغذیه، اطلاعاتی که از این سروصدا حمایت کند وجود ندارد.

روغن نارگیل سرشار از اسیدهای چرب اشباع شده است که به سطوح بالای کلسترول و بیماری قلبی ارتباط داده شده است. هرچند منتقدین اخیرا پرسش هایی درباره شواهد علمی این ارتباط مطرح ساختند، رهنمودهای دیرینه نوع غذا آمریکائیان را ترغیب می کند مصرف چربی اشباع شده را به ۱۰ درصد کالری روزانه ، یا حدود ۲۰ گرم برای یک وعده غذای دارای ۲ هزار کالری کاهش دهند.

دکتر لیختنشتاین، استاد علوم تغذیه در دانشگاه تفت گفت در مورد آثار روغن نارگیل بر مردم پژوهش های زیادی انجام نشده است. با این حال، روغن انواع گوناگون دارد و نوع خالص آن، که به آرامی به عمل می آید ممکن است همان آثار زیانبار روغن های زیاد فراوری شده را نداشته باشد.

یک کارشناس تغذیه می گوید فراوری بالا ممکن است برخی از اسیدهای چربی اساسی و آنتی اکسیدان ها ، مانند اسید لوریک را ، که گفته می شود کلسترول خوب را افزایش می دهد از بین ببرد.

او توصیه می کند که اگر قرار است از روغن نارگیل استفاده کنید، مطمئن شوید که بکر – ویرجین- است، و البته به میزان معتدل.

XS
SM
MD
LG