لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۲

ریزش دوباره معدن زغال سنگ در کرمان؛ یک نفر کشته و پنج تن دیگر مصدوم و مجروح شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

رسانه‌های ایران از ریزش معدن زغال سنگ آبنیل در روستای بی‌بی حیات ‌شهرستان کرمان مقارن ظهر پنجشنبه ۱۰ خرداد خبر دادند و اعلام کردند. در این حادثه یک معدنچی جان‌باخت و ۵ نفر دیگر مصدوم شدند.

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از معاون بهره‌برداری معادن شرکت زغال سنگ استان کرمان اعلام کرد که این حادثه در داخل معدن زغال‌سنگ آبنیل در ۵۶ کیلومتری شمال غرب مرکز استان کرمان و پس از آن رخ داد که قسمتی از لایه زغال‌سنگ در محدوده کارگاه استخراج، به طور ناگهانی ریزش و کارگران و معدنچیان را غافل‌گیر کرد.

۲۷ اردیبهشت امسال هم ریزش یکی از کارگاه‌های معدن اصلی زغال سنگ منطقه طغرالجرد کوهبنان در استان کرمان جان یک کارگر را گرفته بود و پیش از آن هم ۱۹ اردیبهشت معدن زغالی دیگر در این استان به نام «هشونی» ریزش کرده و یک معدنچی را به کام مرگ کشیده بود.

دادگستری کرمان پس از حادثه دوم با وعده اینکه «با مقصران احتمالی حوادث، بدون هیچگونه اغماضی برخورد قضایی» خواهد شد از سازمان صنعت معدن و تجارت و سایر مراجع مربوطه خواسته بود تا موضوع ایمنی و امداد در معادن را «به صورت ویژه‌ و بدون هرگونه نقصی» پیگیری کنند.

سازمان پزشکی قانونی ایران اردیبهشت‌ماه امسال گزارش داد که در سال گذشته ۲ هزار و ۱۱۵ نفر به دلیل حوادث رخ داده در محیط‌های کاری، جان خود را از دست داده‌اند که این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۱/۳ درصد افزایش داشته است.

فرشاد اسماعیلی، کارشناس مسائل کارگری در ایران اما با رد آمارهای اعلامی رسمی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت براساس آمار و ارقامی که استخراج کرده «روزانه بیش از ۷۷ حادثه جان کارگران را تهدید می‌کند» و میانگین ۲۸ هزار حادثه ثبت شده در سال، فاصله بسیار زیادی با واقعیت جامعه دارد و آمار واقعی بالاتر است.

کارشناسان می‌گویند نبود آموزش‌های به‌روز و لازم، فقدان نظارت‌های دقیق و دوره‌ای دولتی به همراه ممنوعیت فعالیت سندیکاها و اتحادیه‌های مستقل کارگری موجب تشدید بروز حوادث مرگبار در محیط‌های کار ایران شده است.

XS
SM
MD
LG