لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۹

شبکه «سی ان ان» قرارداد «رضا اصلان» را فسخ کرد: واکنش به واژه «زشت» درباره پرزیدنت ترامپ


رضا اصلان
رضا اصلان

«سی ان ان» دیروز، روز جمعه، اعلام کرد که به همکاری خود با نویسنده و مجری مجموعه‌ برنامه‌های مستند «مومن»‌ پایان بخشید. آقای اصلان، محقق فلسفه مذاهب، که سه کتاب تحقیقی در باره مسلمانان و فلسفه دین اسلام منتشر کرده، در یک «توئیت»، به دفاع «ترامپ» از فرمان اجرایی منع ورود مسلمانان شش کشور خاورمیانه‌ای، واکنش شدیدالحنی نشان داد.

«ترامپ»‌ در توئیتی، بلافاصله بعد از حمله تروریستی در لندن، «صادق خان» شهردار این شهر را مورد انتقاد قرار داد، و با اشاره به فرمان اجرایی خود در باره منع ورود مسلمانان نوشت این حمله نشان می‌دهد که ما باید بیشتر مراقب و هشیار باشیم.​

آقای اصلان بلافاصله بعد از انعکاس گسترده «توئیت» خود، به معذرت‌خواهی پرداخت و نوشت قبول دارد که واژه نامناسبی را برای اظهار عقیده، برگزیده بود.

مومن

شبکه «سی ان ان» در بیانیه‌ای که دیروز (جمعه) در وب‌سایت خود منتشر کرد، نوشت از ادامه تولید سریال تلویزیونی «مومن» Believer منصرف شده است. «سی ان ان»‌ افزود از معذرت‌خواهی اصلان خشنود است، «چون چنین گفتمانی هیچوقت مناسب نیست.»

فصل اول سریال «مومن» در ماه مارس پخش شد و اواسط ماه می گذشته، شبکه «سی ان ان»‌ در اجلاس ویژه آگهی‌دهندگان، اعلام کرد کار تولید فصل دوم این سریال، آغاز شده است.

واشنگتن پست نوشت اصلان هر چند یک محقق مذهبی است ولی هیچوقت مثل «موش کلیسا» عمل نکرده. او در گزارشی در باره یک قوم مذهبی، همراه آنها مغز انسان را در دهان گذاشت و از روز انتخابات، به طور مداوم در اینترنت، به دونالد ترامپ حمله می‌کند.

در واکنش ترامپ به حمله تروریستی در لندن، رضا اصلان، رئیس جمهوری آمریکا را به یک «بچه‌مرد» تشبیه کرد که در زمان بحران،‌ باید مورد بی‌اعتنائی قرار گیرد.

زشت

«سی ان ان» نوشت تصمیم به لغو قرارداد آقای «اصلان»‌ در پی آن اتخاذ شد که وی، در توئیت خود، با استفاده‌ از واژه‌ای زشت، آقای ترامپ را لقب داد.

«شان هنیتی» یکی از مجریان پربیننده شبکه «فاکس نیوز»، رقیب اصلی «سی ان ان» در توئیتی نوشت اصلان نباید اخراج می‌شد، چون معذرت خواسته بود. پیام «هنیتی» به این سبب در مقاله «واشنگتن پست» نقل شده بود که آقای اصلان قبلا، در «توئیت»‌ دیگری، «هنیتی» را هم با استفاده از همان واژه زشت، خطاب کرده بود.

پیام رضا اصلان در واکنش به حکم اخراج
پیام رضا اصلان در واکنش به حکم اخراج

واکنش اصلان

در پی انتشار حکم اخراج، رضا اصلان در بیانیه‌ای مفصل‌تری، نوشت، درک می‌کند که «سی ان ان» باید از «برند» خود محافظت کند. وی افزود از تصمیم «سی ان ان»‌ آشکارا «دلسرد» شده.

اصلان ا فزود: «سریال مومن برای من و برای تماشاگران بی‌شمار آن، بسیار اهمیت دارد و پیام آن در باره تحمل‌پذیری مذهبی، به ویژه در زمان کنونی،‌ بی‌نهایت مهم است.» اصلان از «سی ان ان» به خاطر فرصتی که به او داده،‌ تشکر کرد.

اصلان یادآور شد که «خبرنگار» نیست بلکه «صاحب‌نظر» و «محقق» است، و دنبال تریبون دیگری خواهد گشت، که از طریق آن، حرف خود را منتشر کند.

شبکه خبری «سی ان ان» یک هفته قبل از آن، به قرارداد کمدین «کتی گریفیث» که عکسی از خود در کنار سر بریده و خون‌چکان رئیس‌ جمهوری آمریکا، منتشر کرده بود، پایان داد. خانم گریفیت هر ساله در کنار «اندرسون کوپر»، مجری برجسته «سی ان ان»، برنامه زنده جشن شب سال نو را در میدان مرکزی نیویورک اجرا می‌کرد.

XS
SM
MD
LG