لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۳

مستثنی شدن چین و سنگاپور از قانون تحریمهای آمریکا


کلینتون: ادامه انزوای ایران
کلینتون: ادامه انزوای ایران
وزیر امور خارجه امریکا می گوید چین و سنگاپور خرید نفت از ایران را به میزانی قابل ملاحظه کاهش داده اند، در نتیجه تحریم های مندرج در قانون مجوز دفاع ملی شامل نهادهای مالی آنها برای یک دوره ۱۸۰ روزه قابل تجدید نخواهد شد.

هیلاری کلینتون روز پنجشنبه در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: اینک مجموعاَ ۲۰ اقتصاد جهان می توانند از چنین استثنایی برحوردار شوند، و اقدامات جمعی آنها آشکارا به دولت ایران نشان می دهد که ادامه نقض تعهدات بین المللی اتمی با هزینه اقتصادی عظیمی همراه است.

در بیانیه گفته می شود بر اساس تخمین آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران در سال ۲۰۱۱ روزانه تقریبا۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرد، امروز به حدود یک و نیم میلیون بشکه کاهش یافته است. و روز اول ژوئیه، زمانی که تحریم نفتی اتحادیه اروپا به اجرا در آید، رهبران ایران فوریت گزینشی را که در برابر دارند و یکپارچگی جامعه بین المللی را حتی کاملتر درک خواهند کرد.

وزیر امور خارجه امریکا در بیانیه خود «امروز را شالوده ای مهم در اجرای قانون مجوز دفاع ملی و تحریم های آمریکا» نسبت به ایران می نامد، و می گوید ایالات متحده روشن ساخته است راه برای پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی باز است. رهبران ایران فرصت دارند با تعامل جدی در مذاکرات با گروه پنج به علاوه یک به نگرانی های بین المللی بپردازند.

خانم کلینتون ایران را تشویق می کند در جریان مذاکرات کارشناسان در استانبول در سوم ژوئیه، گام های قاطع برای حل مساله اتمی بردارد، و می گوید خودداری از چنین اقدامی به ادامه فشار و انزوا از جامعه بین المللی منجر خواهد شد.
XS
SM
MD
LG