لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

بازرس وزارت خارجه: استفاده کلینتون از ایمیل شخصی سرپیچی از سیاست فدرال بود


بیش از دو سال است که خانم کلینتون بخاطر استفاده از ایمیل شخصی مورد انتقاد است.
بیش از دو سال است که خانم کلینتون بخاطر استفاده از ایمیل شخصی مورد انتقاد است.

بازرس کل وزارت خارجه آمریکا از استفاده هیلاری کلینتون از یک سرور ایمیل خصوصی زمانی که وزیر خارجه بود انتقاد کرد و گفت او مجوزی برای این کار درخواست نکرده بود. موضوعی که رقبای داوطلب پیشتاز حزب دموکراتبرای انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا بر علیه او استفاده کردهاند.

نتیجه تحقیقات این نهاد در باره استفاده هیلاری کلینتون از سرویس ایمیل شخصی برای انجم مکاتبات کاری در زمان هدایت وزارت خارجه در دولت اول باراک اوباما، روز چهارشنبه در یک گزارش تحلیلی ۷۸ صفحه‌ای منتشر شد که نسخه ای از آن به دست برخی رسانه‌های آمریکایی رسیده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، بازرس کل وزارت خارجه در این گزارش که به اعضای کنگره ارائه داده، می‌گوید خانم کلینتون "متعهد بود در مورد استفاده از ایمیل شخصی خود برای کارهای رسمی" با مقامات مسئول گفت‌وگو کند؛ اما بازرسان نشانه‌ای از این که او چنین کاری کرده باشد، نیافتند."

این گزارش، در کنار تحقیقات اف.بی.آی و دیگر چالش‌های قانونی پیش رو در این مورد، در حالی بار دیگر مطرح شده که هیلاری کلینتون به شکست دادن تنها رقیب خود، سناتور برنی سندرز، در کسب نامزدی نهایی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری هشتم نوامبر نزدیک‌تر شده است.

خانم کلینتون و دستیاران او نگرانی‌ها در این مورد را "بی اهمیت" دانسته و می‌گویند او برای پشت سر گذاشتن این موضوع، با گروه تحقیقاتی همکاری خواهد کرد. با این حال وزیر خارجه پیشین آمریکا از طریق وکلایش اعلام کرده که حاضر نیست درخواست بازرس کل برای مصاحبه را بپذیرد.

این در حالی است که به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم کلینتون که از سال ۲۰۰۹ تا سال ۲۰۱۳ میلادی عهده دار وزارت خارجه آمریکا دو دولت باراک اوباما بوده است، اوایل ماه جاری اعلام کرد که با کمال میل حاضر است "با هر کسی، و در هر زمانی" در این زمینه گفت‌وگو کند و از همکاران خود هم می‌خواهد چنین کنند.

تاثیر گزارش در رقابت‌های انتخاباتی

برایان فالون سخنگوی کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون تاثیر این گزارش در رقابت‌های انتخاباتی او را ناچیز دانست و گفت در این گزارش عملکرد دیگر وزرای خارجه و مقام‌های ارشد آن وزارتخانه که از سرویس ایمیل‌های شخصی خود استفاده کرده‌اند نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

در گزارش بازرس کل، ایمیل‌ها و مکاتبات پنج وزیر خارجه و مقام ارشد پیشین آمریکا نیز بررسی و پس از تحلیل اطلاعات مربوطه، از آنها انتقاد شده که "در شناخت و مدیریت مؤثر الزامات قانونی و تدابیر مرتبط با امنیت سایبری در حوزه مکاتبات الکترونیکی، تعلل به خرج داده‌اند."

با این حال، به گزارش آسوشیتدپرس، رقبای جمهوریخواه خانم کلینتون روز چهارشنبه گفتند که این گزارش نشان دهنده "نقض آشکار" قوانین فدرال توسط او در دوران وزارت است.

رینس پریباس رئیس کمیته ملی حزب جمهوریخواه، با بیان این که "یافته‌های بازرس کل تنها آخرین فصل از داستان ادامه دار قضاوت‌های بد هیلاری کلینتون است که با شکستن قوانین دولتی فدرال امنیت ملی ما را به خطر انداخته است،" هشدار داد که نباید اجازه داد فردی که سابقه قضاوت ضعیف و بی ملاحظگی دارد، به کاخ سفید راه پیدا کند.

وزارت خارجه ایالات متحده تا کنون بیش از ۲۵ هزار صفحه از ایمیل‌‌های کاری هیلاری کلینتون در زمان وزارت را در اختیار مقامات مسئول تحقیقات قرار داده است؛ از جمله بخش مکاتبات محرمانه را. با این حال خانم کلینتون هنوز بخشی از ایمیل‌ها را، با این استدلال که خصوصی هستند، همچنان در اختیار خود دارد.

XS
SM
MD
LG