لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

وزارت خارجه آمریکا: ایمیل های کلینتون حاوی مطالب محرمانه بود


وزارت خارجه آمریکا می گوید سرور کامپیوتر شخصی هیلاری کلینتون وزیر سابق خارجه شامل ۲۲ ایمیل با اطلاعات بسیار محرمانه بود. این نخستین بار است که چنین موضوعی عنوان می شود.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه روز جمعه گفت مطالب شامل هفت ایمیل با ۳۷ صفحه پیام است و تاکید کرد حتی در جعبه های حفاظت شده فاش نخواهد شد. وزارت خارجه قبلا بیشتر ای میل های کلینتون را منتشر کرده است.

کربی گفت این اسناد زمانی که فرستاده شد محرمانه نبود، اما حالا به درخواست مقامات اطلاعاتی ، طبقه بندی شده است.

مقامات وزارت خارجه این موضوع را که آیا مطالب هنگام ارسال از طریق سرور کلینتون محرمامه بود یانه، بررسی می کنند. او بارها گفته است هیچ مطلب محرمانه ای را نه فرستاده و نه دریافت کرده است.

ستاد کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون، کاندیدای نامزدی حزب دمکرات برای ریاست جمهوری آمریکا، روز جمعه درخواست کرد ایمیل ها بطور کامل منتشر شود و در بیانیه ای گفت تحول جدید نمونه "مجادله بروکراتیک" بر سر میزان طبقه بندی ایمیل ها است.

کلینتون از زمانی که فاش شد از حساب ایمیل خصوصی خود برای انجام کارهای رسمی در دوره وزارت – از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ – استفاده می کرد، در کانون یک جنجال سیاسی قرار داشته است.

او از وزارت خارجه درخواست کرده است ایمیل ها را برای فرونشاندن جنجال منتشر کند، اما ماه ها طول خواهد کشید تا مقامات آنها را برای مشخص ساختن این که محرمانه بوده است یانه، بررسی کنند.

مقامات وزارت خارجه گفته اند استفاده از ایمیل شخصی ممنوع نیست و کلینتون هرگز اطلاعات محرمانه را به اشتراک نگذاشته است.

اما منتقدین می گویند این ممکن است راهی بوده که او از آن طریق مکاتباتش را پنهان نگاه دارد و استفاده از سرور ناامن در خانه اش در حومه نیویورک، آنرا در برابر هکرهای خارجی آسیب پذیر باقی گذاشت.

XS
SM
MD
LG