لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۲۲

هیلاری کلینتون: هیچ مطلب محرمانه و پنهانی در ایمیل‌های شخصی من نبود


هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین ایالات متحده
هیلاری کلینتون وزیر خارجه پیشین ایالات متحده

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، در پی افشای استفاده او از ایمیل شخصی برای نامه‌نگاری‌های رسمی، غیرقانونی بودن این اقدام خود را رد کرد.

خانم کلینتون روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت «زمانی که به عنوان وزیر خارجه شروع به کار کردم، تصمیم گرفتم برای سهولت کار از ایمیل شخصی خودم استفاده کنم، که وزارت خارجه هم مخالفتی با آن نداشت. آن هم به این خاطر بود که حمل یک وسیله، به جای دو تا برای ایمیل کاری و ایمیل شخصی، راحت‌تر بود».

به گفته خانم کلینتون اکثر ایمیل‌های ارسالی‌اش به کارمندان دولت و به ایمیل‌های دولتی آنها بود؛ در نتیجه همه آنها بلافاصله در سیستم اطلاعاتی دولت ثبت و ضبط شده‌اند.

وزیر خارجه پیشین آمریکا در ادامه گفت، او بلافاصله به درخواست وزارت خارجه از وزرای سابق امور خارجه عمل کرده و کپی ایمیل‌های کاری از حساب شخصی‌اش را تحویل داده است.

طبق قانون آزادی اطلاعات، مکاتبات مقامات ارشد آمریکا، از رئیس جمهوری تا وزیران، پس از دوران خدمتشان در مجموعه‌ای جمع‌آوری شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. این قانون از سال ۱۳۴۶خورشیدی در راستای حق شهروندی به آگاهی از عملکرد دولت به اجرا گذاشته شد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه روند انتشار مکاتبات خانم کلینتون را، که شامل حال دیگران هم می‌شود، به طور اختصار توضیح داد.

جنیفر ساکی گفت «ما تمام ۵۵ هزار صفحه ایمیل‌ها را مطالعه، و همه را یکجا منتشر خواهیم کرد. این کار حدود چند ماه زمان خواهد برد و ایمیل‌ها روی وبسایتی که عموم به آن دسترسی دارند، قرار خواهد گرفت».

طرفداران خانم کلینتون می‌گویند، کالین پاول، که از زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان تا جورج بوش در سمت‌های مختلف دولتی بود نیز از ایمیل شخصی خود استفاده کرده بود. آقای پاول خود گفته است زمانی‌که وزیر خارجه بود، تحت نظر او بیش از ۴۴ هزار کامپیوتردر اداره‌های دولتی نصب شد و خود او برای تشویق کارمندان شروع به ایمیل زدن کرد.

کالین پاول همچنین گفت «من شروع به استفاده کردم تا دیگران تشویق به این کار شوند و ما تبدیل به یک وزراتخانه قرن بیست و یکمی و نه قرن نوزدهمی شویم، اما هیچ یک از آن ایمیلها را نگاه نداشتم بنابراین با وزارت خارجه اکنون سعی داریم ببینیم دیگر چه چیزهائی از من میخواهند».

خانم کلینتون در بخش دیگری از گفت و گو با خبرنگاران اطمینان داد که ایمیل‌هایش خطری را متوجه امنیت ملی کشور نمی‌کردند.

او در ادامه افزود «من هیچ مطلب محرمانه‌ای را در ایمیل هایم مطرح نکردم، هیچ موضوع طبقه‌بندی شده در آنها نیست، من از شروط تبادل نظر در مورد اطلاعات محرمانه آگاهم و چنین اطلاعاتی را از آن طریق نفرستادم».

با وجود این که هنوز خانم کلینتون در مورد انتخابات ریاست جمهوری آینده صحبتی نکرده است، بسیاری انتظار دارند او یکی از نامزدهای انتخابات دو سال دیگر باشد.

XS
SM
MD
LG