لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

هیلاری کلینتون وارد مبارزات انتخاباتی می شود


انتظار می رود هیلاری رادم کلینتون روز یکشنبه به ماهها گمانه زنی و انتظار درباره آینده سیاسی اش با اعلام آغاز کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۱۶ پایان دهد.

فرهاد پولادی گزارشگر صدای آمریکا در گزارشی می گوید بانوی اول و وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده برای بار دوم و این بار قدرتمندتر وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری می شود تا بتواند جایگزین رقیب انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸ از حزب دموکرات، پرزیدنت باراک اوباما در کاخ سفید شود.

در صورت موفقیت در این کارزار وی اولین بانوی رییس جمهوری آمریکا خواهد شد.

لنرد استاینهورن، استاد علوم سیاسی دانشگاه آمریکن می گوید که چشم انداز اولین زنی که رییس جمهوری آمریکا می شود به نفعش عمل خواهد کرد.

اگر حزب جمهوریخواه، هیچ زنی را برای احراز این پست نامزد نکند، خانم کلینتون اولین بانویی در تاریخ انتخاباتی آمریکاست که از سوی یکی از دو حزب عمده نامزد شده است. این امر جدید و تازه ای است، و به بسیاری این حس قدرت را می دهد که این نامزدی به شکل بنیادی متفاوت است. به عبارت دیگر مساله جنسیت به کمکش خواهد آمد و بر خسته شدن رای دهندگان از نامزدی دوباره اش، فائق خواهد آمد.

اولین خبر رسمی نامزدی خانم کلینتون از طریق یک کلیپ ویدیویی به صورت آنلاین منتشر می شود.

جمهوریخواهان از سال ۲۰۱۳ که خانم کلینتون از پست وزیر امور خارجه در دولت آقای اوباما کناره گیری کرد، برای نامزدی وی آماده شده اند.

سناتور جمهوریخواه تد کروز که خود نامزدیش را برای انتخابات ۲۰۱۶ اعلام کرده است می گوید: «هیلاری کلینتون تجسمی از فساد در واشنگتن است.»

خانم کلینتون به خاطر استفاده از ایمیل و سِروِر شخصی اش در دوران تصدی وزارت امور خارجه و همچنین قبول کمک مالی از کشورهای خارجی برای بنیاد کلینتون مورد انتقاد قرار گرفته است.

او ماه گذشته در یک کنفرانس خبری گفته بود که علت استفاده از ایمیل شخصی به خاطر سهولت در کار بوده است.

جمهوریخواهان کنگره کمیته ای را مامور تحقیق درباره حوادث مرگبار کنسولی آمریکا در بنغازی لیبی که در دوره تصدی وزارت خارجه خانم کلینتون روی داد، کرده است. این کمیته همچنین مامور به رسیدگی به تصمیم خانم کلینتون در پاک کردن ایمیلهای که به گفته وی شخصی بوده، است.

XS
SM
MD
LG