لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۵۲
همزمان با این کنفرانس، معترضان در مقابل محل جلسات حاضر شده اند.
همزمان با این کنفرانس، معترضان در مقابل محل جلسات حاضر شده اند.

آغاز کنفرانس تغییرات اقلیمی با حضور رهبران کشورهای جهان- هدف: نجات زمین

رهبران بیش از ۱۵۰ کشور جهان از امروز در پاریس دور هم گرد آمده اند تا برای اولین بار به یک توافق جهانی برای کاهش کاهش گازهای گلخانه ای در جو کره زمین برسند تا در نهایت موجب نجات زمین شود. این کنفرانس که "کوپ۲۱" نامیده شده با حضور رهبران کشورهای جهان آغاز و مذاکرات در سطح کارشناسان تا ۱۱ دسامبر ادامه می یابد.

پاپ فرانسیس از جمله دیگر مقام هایی است که درباره تغییرات آب و هوایی سخنرانی کرده است. او درباره توافق جهانی برای کاهش دمای زمین گفته "یا الان یا چی وقت دیگر".

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین روز دوشنبه گفت در روزهای آینده تماس تلفنی نیز بین دو رهبر برنامه ریزی نشده است. اردوغان پیشتر خواستار دیدار رو در رو با پوتین در پاریس شده بود.

همزمان با کنفرانس تغییرات آب و هوایی، بیل گیتس، پایه‌گذار شرکت مایکروسافت اعلام کرد که او و دیگر افراد متمول، هفت میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه درباره انرژی های پاک سرمایه گذاری می کنند.

بیل گیتس، پولدارترین فرد در دنیاست.
بیل گیتس، پولدارترین فرد در دنیاست.

منابع روسی می گویند رهبران روسیه و آمریکا درباره بحران سوریه نیز با هم صحبت کردند. آنها خواستار ثبات سیاسی در این کشور شدند.

آقای اوباما در دیدار با همتای روس خود گفت بحران اوکراین باید از راه دیپلماتیک حل شود. اوباما به پوتین گفت در بحران اوکراین اگر روسیه به تصمیمات بین المللی احترام بگذارد، امکان دارد که تحریم ها برداشته شود.

روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه کنفرانس پاریس دیدار کردند.
روسای جمهوری آمریکا و روسیه در حاشیه کنفرانس پاریس دیدار کردند.

در دیدار باراک اوباما و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آمریکا، در واکنش به سرنگونی هواپیمای روسیه توسط ترکیه، "ابراز تاسف" کرد.

کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس در حالی برگزار می شود که چهارسال پیش، در دوربان آفریقای جنوبی، کشورهای جهان توافق کردند که در نشست سال ۲۰۱۵، در مورد تغییرات آب و هوایی موافقت نامه جهانی امضا کنند.

شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین در کنفرانس پاریس گفت هرچند این نشست یک خط برای کاهش گازهای گلخانه ای نیست اما یک نقطه شروع است.

۱۵۰ رهبر جهان عکس یادگاری گرفتند.
۱۵۰ رهبر جهان عکس یادگاری گرفتند.

باراک اوباما در بخشی از سخنانش در کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس گفت ما باید امید داشته باشیم، این لحظه ای است که ما بالاخره تشخیص دادیم که ما باید زمین مان را حفظ کنیم و نجات دهیم.

بارگذاری بیشتر

XS
SM
MD
LG